Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed/Muller: Enflasyon Düşmezse Faiz Oranı Daha Fazla Artar

Fed'in faiz oranını ne kadar artıracağı merakla beklenirken, konuya dair yorumlar geliyor. En son değerlendirme Madis Muller'dan geldi. İşte detaylar...
Fed/Muller: Enflasyon Düşmezse Faiz Oranı Daha Fazla Artar
HABER GİRİŞ

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz karanını duyurmasına az bir zaman kala yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. FED Yönetim Kurulu Üyesi Madis Muller, faiz oranlarının ekonomik genişlemeyi sınırlayacak seviyelerden uzak olduğunu söyledi.

Estonya Merkez Bankası Başkanı Muller, Euro Bölgesi enflasyonuyla mücadele için ‘yeterince sağlam ve kararlı eylem’ çağrısı yaptı. Temmuz ayındaki artış ile birlikte bu ay 75 baz puanlık artış gerçekleşse bile borçlanma maliyetinin tarihsel karşılaştırmaya göre nispeten düşük olduğunu açıkladı.

Faiz oranlarının ekonomik büyümeyi frenlemeye başladığı seviyeye uzak olunduğunu aktardı. Yavaşlayan enflasyonun oldukça uzun zaman aldığını kaydetti.

Enflasyon Düşmezse Daha Fazla Faiz Artışı Gerçekleşebilir

Üye Muller, ECB’nin sonraki adımlarında hiçbir şeyi göz ardı etmediğini vurguladı. Ancak alınan kararların, gelen ekonomik verilere ve projeksiyonlara bağlı olacağını belirtti.

Fiyatları düşürmek için daha erken hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Enflasyon yeterince hızlı düşmezse, daha sonra daha da dik faiz artırımı kararlarının alınabileceğini bildirdi. Bunun kesinlikle olumsuz bir etkisi olacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Muller gibi ECB ‘nin şahin üyelerinden Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Avrupa ekonomisindeki yavaşlamanın tek başına tüketici fiyatlarını düşürmek için yeterli olmadığını aktardı.

Bir diğer üye Pablo Hernandez de Cos ise ECB’nin faiz oranlarını artırmaya devam ettirmesinin enflasyon beklentilerini sınırlama ve fiyat artışlarının enerjinin ötesine yayılmasını azaltma kapasitesine bağlı olduğun vurguladı.

Musk’tan Deflasyon Uyarısı

Bu gelişmelerin öncesinde ABD’de enflasyonun açıklanmasından sonra Fed’in faiz artırım tahminleri değişti. Fed’in Temmuz ayındaki faiz kararından sonra Eylül ayı toplantısı için 75 ila 50 baz puan artırım olasılığı değerlendirilirken 50 baz puanlık tahmin dışarıda kaldı.

Geçen günlerde konuya yönelik bir yorum da Elon Musk’tan gelmişti. Fed’in önemli bir faiz artırımının deflasyon riskini taşıdığın belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.