Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Yetkilisinden Faiz Mesajı: 25 veya 50 Baz Puan Artmalı

2022’de agresif faiz artışları yapan FED’in 2023’te nasıl hamleler yapacağı merak edilirken FED yetkilisi Bostic, artışa devam dedi. İşte detaylar;
FED Yetkilisinden Faiz Mesajı: 25 veya 50 Baz Puan Artmalı
Yorum

Yeni yıla girerken küresel piyasalar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) faiz adımlarına odaklandı. Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, bankanın faiz adımlarına ilişkin tavsiyesini aktardı. CNBC’ye verdiği demeçte Aralık ayı istihdam verisinin düşüncelerini değiştirmediğini ve artışların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Enflasyona işaret eden Bostic, FED Başkanı Jerome Powell’ın da sıklıkla vurguladığı yüzde 2’lik hedefe ulaşmak için 2023 Şubat’ta yapılacak toplantıda 25 veya 50 baz puanlık artış yapılmasını savunuyor.

Bostic, erken zafer ilan edilmemesi ve faizlerin bir müddet daha yüksek noktalarda kalması gerektiğini paylaştı.

Resesyon beklemediğini dile getirdi ve ufak ihtimalin gerçekleşmesi halinde resesyonun hafif ve kısa süreli olacağını ifade etti. Büyüme tahmininin yüzde 1 seviyesinde olduğunu sözlerine ekkledi.

2022’de art arda agresif faiz artırımları yapan FED’in Aralık ayı toplantı tutanakları geçtiğimiz günlerde paylaşılmıştı. Tutanaklara göre üyeler enflasyonun yüzde 2’ye doğru düşüş yolunda olduğuna dair güven sağlanana kadar kısıtlayıcı politika duruşunun sürdürüleceği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu