Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Cook: Ekonomide Yumuşak İniş Mümkün

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin ekonomi ve faiz konusunda nasıl adımlar atacağı merak ediliyor. Lisa Cook’tan değerlendirme geldi. İşte detaylar;
FED Yetkilisi Cook: Ekonomide Yumuşak İniş Mümkün
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) faiz oranıyla ve ekonomiyle ilgili değerlendirmeler ve yorumlar gelmeye devam ediyor. San Francisco FED konferansında konuşan Yönetim Kurulu üyesi Lisa Cook, FED’in aşırı sıkılaşmak ve çok az sıkılaşmak arasında dengede kalacak bir tavır sergilemesi gerektiğini söyledi.

Ekonomide yavaş inişin mümkün olduğunu paylaşan Cook, süregelen dezenflason süreci ve güçlü istihdam piyasası sebebiyle yumuşak iniş olacağına inandığını vurguladı. Fakat bunun gerçekleşmesinin kesin olmadığını ifade eti.

Lisa Cook, FED’in Çin ve Avrupa ekonomilerindeki büyüme ve jeopolitik gelişmeleri yakından takip ettiğini sözlerine ekledi.

ABD Merkez Bankası, 2022’de yükselen enflasyonu kontrol altına almak için hızlı faiz artırımları yaparken bu sene artırımlarda yavaşlamayı tercih etmişti. Son artışı Temmuz ayında yapan FED, 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında yapmış olduğu iki günlük toplantının sonucunda politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,50 seviyesinde sabit bıraktı.

Richomond FED Başkanı Thomas Barkin, Ekim’de yüzde 3,2 olarak açıklanan enflasyon rakamları için ikna olmadığını söylemişti. Enflasyonda görülen gerilemeye rağmen tam anlamıyla hedefe dönüş patikasına girmediklerini belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

FED Başkanı Jerome Powell, 9 Kasım’da katıldığı Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantısında gerektiğinde daha fazla sıkılaştırma yapmaktan çekinmeyeceklerini kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.