Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri: Enflasyon Halen Yüksek Ancak Doğru Yoldayız

FED yetkilileri Philip Jefferson ve James Bullard, enflasyon ve faiz politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
FED Yetkilileri: Enflasyon Halen Yüksek Ancak Doğru Yoldayız
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’ndan (FED) iki politika yapıcı, FED’in faiz oranlarını enflasyona karşı savaşı kazanmak için olması gereken yere yaklaştırdığını söyledi. Ancak her ikisi de tam olarak o noktaya ulaşıldığına dair net bir sinyal vermedi.

FED valisi Philip Jefferson ve St. Louis FED Başkanı James Bullard’ın açıklamaları, merkez bankasının gerçekten duraksayıp durmayacağına dair bir miktar belirsizliğe işaret ediyor. Bir diğer FED Yetkilisi Michelle Bowman da, enflasyon daha inandırıcı bir şekilde düşmediği takdirde daha fazla politika sıkılaştırmasının uygun olabileceğini hissettiğinin sinyalini verdi .

FED gösterge faiz oranını son 14 ayda beş tam puan artırdı ve 40 yılın en hızlı sıkılaştırma döngüsüne imza attı. Geçen hafta yapılan 25 baz puanlık artırım ile fon oranı yüzde 5-5.25 seviyesine çıkarıldı.

FED’in takip ettiği ettiği çekirdek enflasyon geçen yaz olan yüzde 7 seviyesinden yüzde 4,2’ye geriledi. Borçlanma maliyetlerinin artmasıyla birlikte artması beklenen işsizlik, bunun yerine yüzde 3,4’e düşerek 1969’dan bu yana en düşük seviyeye indi.

FED yetkilisi Philip Jefferson, “Enflasyon hala çok yüksek. Mevcut dezenflasyon, herhangi birimizin istediğinden daha düzensiz ve daha yavaş oldu. Ancak gerekeni yapıyoruz ve doğru yoldayız” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Jefferson’ın sözleri , günün erken saatlerinde ABD Başkanı Joe Biden tarafından ABD para politikasını şekillendirmede önemli bir rol oynayan bir sonraki FED başkan yardımcılığına aday gösterilmesinin ardından özellikle dikkat çekebilir.

Bullard: Enflasyondaki Düşüş Oldukça İyi

St. Louis FED Başkanı James Bullard ise son dönemde enflasyon beklentilerindeki istikrarın yüzde 2’lik hedefine yakın olmasını cesaret verici bulduğunu belirterek, enflasyondaki düşüşün devam etmesi ihtimalinin oldukça iyi olduğunu söyledi.

Bullard, para politikasının şu anda, mevcut makroekonomik koşullar göz önüne alındığında muhtemelen yeterince kısıtlayıcı olan seviyenin alt sınırında olduğunu belirtti. Federal Rezerv, faiz oranlarını belirlemek için bir sonraki toplantısını 13-14 Haziran’da yapacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın