Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yalnız Değil! İngiltere Merkez Bankası da İkilemde

Küresel piyasalar FED kararını beklese de zor bir karar verecek tek merkez bankası ABD Federal Rezerv değil. İngiltere Merkez Bankası ne yapacak?
FED Yalnız Değil! İngiltere Merkez Bankası da İkilemde
HABER GİRİŞ

Bankacılık krizi, ABD Merkez Bankası’nı (FED) faiz artırma ile krizi ele alma ikilimi arasında bıraktı. Piyasalarda daha önce 50 baz puan artırım beklentisi hakimken krizin ardından 25 baz puan artırım fiyatlanmaya başladı. Hatta Goldman Sachs dahil bazıları, FED’in bu toplantıda faiz artırımını pas geçeceğini öngördü.

Tüm dünya bu akşam açıklanacak FED kararına odaklanmışken zorlu bir seçim yapacak tek merkez bankası ABD Federal Rezerv değil. İngiltere Merkez Bankası (BOE) da para politikası konusunda güç bir görevle karşı karşıya.

Özellikle de bu sabah açıklanan beklenmedik enflasyon verilerinin ardından. Rapor, İngiltere’de enflasyonun Şubat ayında yüzde 10,4’e yükseldiğini gösterdi ki beklenti yüzde 9,9’a gerilemeye işaret ediyordu.

Yine de yaşanan son bankacılık kargaşası, BOE için tahminlerin ayrışmasına ve belirsizliğin artmasına yol açıyor.

İngiltere Merkez Bankası Ne Yapacak?

Faiz kararını yarın 15.00’da açıklayacak İngiltere Merkez Bankası, Şubat toplantısında gösterge oranı 50 baz puan artırımla yüzde 4’e çıkarmıştı. Piyasanın önceki yaygın beklentisi BOE’nin Mart’ta faizde 25 baz puan artırım yapacağı yönündeyken yaşananlar durumu değiştirdi.

GCM Yatırım Banner

Örneğin Barclays analistleri BOE’nin faizi yüzde 4’te sabit bırakmasını bekliyor. Evercore analistleri, İngiltere Merkez Bankası’nın Çarşamba günü FED’in hareketine bakacağını düşünüyor.

FED’in durması durumunda İngiltere Merkez Bankası’nın da durmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Fakat BOE’nin faiz artırımı yapmasıyla ilgili kati olanlar da var. Citi analistleri, BOE Başkanı Andrew Bailey’nin bankacılık istikrarı yerine enflasyonla mücadeleye öncelik vereceği tahminiyle 25 baz puanlık artırım için bahse girdi.

Quilter Investors’ın portföy yöneticisi olan CJ Cowan, BOE’nin artırımları durdurmak için bir bahane aradığını ancak henüz orada olmayabileceğini şöyle savundu:

“Finansal istikrar endişeleri yeniden su yüzüne çıktığından, ancak enflasyon hala rahatsız edici derecede yüksek olduğundan ve umulduğu kadar hızlı veya hızlı düşmeyeceğine dair işaretler gösterdiğinden, bu olaylar merkez bankalarını şimdi daha da zor durumda bırakıyor.”

BOE’nin son olayları gerekçe olarak kullanarak faiz artırımlarını durdurmasının sürpriz olmayacağını ekledi.

EY Item Club Baş Ekonomi Danışmanı Martin Beck, artışın boyutuyla ilgili bir yılı aşkın süredir devam eden spekülasyonların ardından, “artık odak oranların yükselip yükselmeyeceğine kaydı” dedi.

Kurumun büyük olasılıkla faiz artırımı yapılmayacağını aktaran Beck, “faiz artırmamak, hem mevcut finansal belirsizliklerin nasıl ortaya çıktığını görmek hem de diğer merkez bankalarının nasıl tepki verdiğini anlamak için zaman verecektir” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.