Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Krizi FED için Faiz İkilemi Yarattı!

Küresel piyasalar, artan bankacılık endişeleri ortasında FED’in faiz kararını bekliyor. Yarın açıklanacak karara ilişkin tahminler, dikkat çekiyor.
Bankacılık Krizi FED için Faiz İkilemi Yarattı!
HABER GİRİŞ

ABD bankalarının iflasıyla başlayıp İsviçreli Credit Suisse’nin UBS tarafından alınmasıyla zirve yapan kriz sonrasında beklentiler değişti.

Çarşamba akşamı açıklanacak faiz için önceki piyasa beklentisi 25 baz puanlık artırım yönündeyken Goldman, kurumun faiz artırmayacağını öngördü. Şubat ayında kilit oranını 25 baz puan artırarak yüzde 4,5-yüzde 4,75 aralığına yükselten ABD Merkez Bankası’nın (FED) ne yapacağı merak ediliyor.

Genel beklenti FED’in faizi çeyrek puan artırması yönündeyken aynı zamanda daha kötü bir bankacılık krizini önleme konusunda piyasalara güvence verme görevi, ikilim yaratıyor.

FED İkilemde: Faiz Kararı için Tahminler de Ayrışıyor

FED, hem enflasyonu dizginlemek için faiz oranı araçlarını kullanma hem de piyasaları sakinleştirip fazla banka iflasını durdurma çabasında. Ancak artan oranların bankacılık üzerinde daha fazla baskı oluşturması ve kredi vermeyi daha da zorlaştırarak küçük işletmelerle borç alanlara zarar vermesinden korkuluyor.

Bank of America’nın Baş ABD Ekonomisti Michael Gapen, “Geniş makro veriler, daha fazla sıkılaştırmanın gerekli olduğunu gösteriyor” derken FED’in yarın çift namlulu politikasını açıklamak zorunda kalacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Orta ölçekli bankalarda mevduat uçuşlarıyla ilgili korkuları bastırmak için son çare güçleri kullanarak aynı anda iki zorlu görevi yapabildiğini göstermesi gerekeceğinin altını çizdi.

Gapen, yatırımcıların FED Başkanı Jerome Powell’dan güvence arayacaklarını ekleyerek şöyle konuştu:

“Bunun, bölgesel banka modeline göre gerçekten birkaç özel kurumla ilgili olduğunu ve daha yaygın bir sorun olmadığını bilmek istiyoruz.”

Gelişmeler, Powell Fed’in enflasyonla mücadelesi nedeniyle oranları beklenenden daha fazla artırmak zorunda kalabileceği konusunda uyarmasından günler sonra yaşandı.

Powell’ın açıklamaları şahin etki yaratırken birkaç gün sonra Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşü piyasaları sarstı ve tahvil getirilerini önemli ölçüde düşürdü.

FED’in faiz artırımlarına ilişkin beklentiler de dramatik bir şekilde hareket etti. İki hafta önce yarım puanlık bir artış olması beklenirken şimdi tahminler çeyrek puan artırıma hatta hiç artırım yapılmayacağına dönüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın