Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Üyesi Williams’tan Faiz Açıklaması: İşimiz Bitmedi

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, ABD Merkez Bankası'nın faiz yükseltme noktasında işinin bitmediğini söyledi.
FED Üyesi Williams’tan Faiz Açıklaması: İşimiz Bitmedi
HABER GİRİŞ

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, merkez bankasının kısa vadeli faiz hedefini yükseltmeyi bitirmediğini söyledi. Williams, “Öngörülerimiz ve iletişimlerimiz ile enflasyonu yüzde 2’ye indirmek ve politikayı yeterince kısıtlayıcı duruşa getirmek için hâlâ kat etmemiz gereken bazı yollar olduğunu düşündüğümüzü belirttik.” açıklamasında bulundu.

Atılan adımların fiyat istikrarını 10 yıl yerine birkaç yıl içinde sağlama taahhüdünü yansıttığını belirtti. Williams, geçen ay gecelik faiz oranı aralığını yüzde 5 ile 5,25 arasında sabit tutma kararı alan FED’den ne kadar sıkılaştırma beklediğine ilişkin herhangi bir rakam vermedi.

FED yetkilisi, ekonominin geçmiş faiz artırımlarının etkisini henüz tam olarak hissetmediğini belirterek, “Uyguladığımız kısıtlayıcı politikanın tam etkilerini henüz alamıyoruz. Faiz oranına duyarlı belirli sektörlerde bazı etkileri zaten almış olsak da, bunlar hala önümüzde.” diye konuştu.

İş piyasasındaki arz ve talebin daha iyi bir dengeye geldiğini, ülkenin bir gerileme döneminde olmadığını vurgulayan Williams, iş gücü piyasasının halen çok güçlü olduğunu söyledi. Katılım oranları açısından herhangi bir zayıflık görmediğini, emek talebinin yönü açısından işlerin kesinlikle yavaşladığına dair işaretler olduğunu sözlerine ekledi.

FED yetkilisi ekonomik görünüme ilişkin, “Tahminimde bir durgunluk yok. Oldukça yavaş bir büyüme var” ifadelerini kullandı. Bu ayın ilk haftasında açıklanan FED tutanaklarında, yıl içerisinde daha fazla faiz artırımı yapılabileceğinin mesajı verilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.