Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Üyesi Bullard’dan Şahin Mesaj: Faizler Yeterince Yüksek Değil

Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard, enflasyon hedeflerine atıfta bulunarak, faiz oranlarının daha da artırılması gerektiğini savundu.
FED Üyesi Bullard’dan Şahin Mesaj: Faizler Yeterince Yüksek Değil
HABER GİRİŞ

Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard, enflasyonist baskıların azalmasını sağlamak için FED’in faiz oranlarını daha da artırması gerektiğini söyledi. Faiz politikalarının 2023 boyunca yüksek kalması gerekliliğinin altını çizdi.

Bullard açıklamasında “Neredeyse kısıtlayıcı diyebileceğimiz bir bölgeye girdik. Henüz tam olarak orada değiliz” ifadelerini kullandı. Enflasyonu istikrarlı bir şekilde yüzde 2 hedefine inmesini hedeflediklerini belirten Bullard, bundan taviz vermek istemediklerini vurguladı.

FED yetkilileri arasında en şahin olanlardan biri olan Bullard, faizlerin yüzde 5 seviyesine ulaşması için mümkün olduğunca hızlı hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Bullard: Bilanço Daraltma Sürecek

Çekirdek enflasyon piyasaların düşündüğü kadar yavaşlamadığını belirten Bullard, “Enflasyon bu yıl büyük olasılıkla düşecek ancak finansal piyasaların beklediği kadar hızlı olmayacak.” ifadelerini kullandı. Bilanço küçülmesinin şimdilik iyi gittiğini ve faizleri artırmayı bıraktıktan sonra da bunu yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi

Fed yetkilileri, ABD enflasyonundaki soğumanın ardından faiz oranlarındaki artış hızında daha fazla yavaşlama düşünüyor. Son açıklama ülkede Aralık ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 6,5 seviyesine gerilediğini ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

Fed yetkilileri geçen ay faiz oranlarını 50 baz puan artırım ile yüzde yüzde 4,5 seviyesine çekti. Bu önceki dört toplantıdaki 75 baz puanlık agresif faiz artırımlarını takip etti. Şubat ayındaki toplantıda ise 25 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor.

Politika yapıcılar tarafından geçen ay yayınlanan tahminlere göre faiz oranlarının bu yıl yüzde 5’in üzerine çıkması ve 2024’e kadar orada kalması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.