Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Üretici Enflasyonu Beklentinin Üzerinde Düştü

Küresel piyasaların hareketlerinde önemli role sahip ABD üretici enflasyonu verisi açıklandı. Veri beklentinin de altında geldi.
ABD’de Üretici Enflasyonu Beklentinin Üzerinde Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Aralık ayına dair üretici fiyat enflasyonu verisi açıklandı. Rapora göre üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 6,2 olarak gerçekleşti. Beklenti ÜFE’nin yüzde 6,8 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Aylık bazda da yüzde -0,4’lük düşüş beklentisi aşıldı ve yüzde -1.1’lik bir düşüş kaydedildi. Çekirdek üretici fiyat endeksi de yine beklentinin altında açıklandı ve yıllık bazda yüzde 5,5 olarak gerçekleşti.

Açıklanan rapor tüketici fiyat enflasyonunun öncü verilerinden biri olarak kabul ediliyor. Beklentinin altında gelen bu rakamlar, dolar endeksi üzerinde düşüş beklentisini artırırken, hisse senedi ve emtialarda kazançları artırabilir.

Rapora göre üretici enflasyonunda yaşanan düşüşte en büyük etkenin benzin fiyatlarındaki gerileme olduğu kaydedildi. Fiyatlarda geçen ay yüzde 13,4 oranında azalma görüldü. Toplamda aylık yüzde 1,6 oranında gerileyen mal talebinin yarısından fazlasını benzindeki düşüşün sağladığı kaydedildi.

Pandemiden Bu Yana En Büyük Düşüş

Üretici enflasyonundaki gerileme pandeminin yaşandığı Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

GCM Yatırım Banner

Bugün açıklanan bir diğer veri ise perakende satışlar oldu. Buna göre ABD’de perakende satışlar Aralık ayında yüzde 1.1 seviyesinde düştü. Bu yüzde 0,9’luk beklentinin de üzerinde bir düşüşü temsil ediyor.

Yakıt ve otomobil hariç satışlar ise yüzde 0,7 oranında düşüş kaydetti. Açıklanan veri enflasyonun yanı sıra Federal Rezerv’in Şubat ayındaki toplantısında alınacak faiz kararına da ışık tutacak.

FED faiz aracına göre 1 Şubat’taki toplantıda 25 baz puanlık faiz artırım olasılığı yüzde 95 ile fiyatlanıyor. Faiz politikasında ılımlı adımlar, küresel piyasalardaki iyileşme beklentilerini artırabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın