Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Üyelerinden Arka Arkaya Mesaj: Politika Yanıtı Uygundu

Şahin FED üyelerinden James Bullard, finansal kargaşaya rağmen ABD Merkez Bankası’nın hızlı ve uygun politika yanıtı verdiğini savundu.
FED Üyelerinden Arka Arkaya Mesaj: Politika Yanıtı Uygundu
HABER GİRİŞ

Çarşamba akşamı 25 baz puan faz artırımı yapan ABD Merkez Bankası’ndan (FED) gelen mesajlar izlenmeye devam ediyor. FED Üyesi Bullard da günün beklenen konuşmasıyla gündeme geldi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, politika tepkilerinin hızlı ve uygun olduğunu söyledi. Merkez bankası politikasının, finansal sistemdeki çatlakların kontrol altına alınmasına yardım etmesi gerektiğini savunarak şöyle konuştu:

“Sürekli uygun makroihtiyati politika finansal stresi kontrol altına alabilirken, uygun para politikası enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam edebilir.”

ABD Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşüyle başlayan finansal kargaşaya atıfla, mali çalkantıya rağmen ekonomik verilerin beklenenden daha güçlü olduğunu ve enflasyonun son zamanlarda düştüğünü kaydetti.

Bullard’ın yorumları, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in açıklamalarını izledi. Bostic, 25 baz puanlık faiz artışı kararının kolay olmadığını belirtirken enflasyonun halen yüksek olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

ABD Merkez Bankası’nın en şahin üyelerinden biri olan James Bullard, ise mevcut bankacılık kargaşasının ABD ekonomisi üzerindeki etkisini küçümsedi ve bunun maddi bir şokla sonuçlanma ihtimalinin düşük olduğunu iddia etti.

Şubat ayındaki bir açıklamasında da piyasaların resesyonu fazla fiyatladığını savunmuş ve ekonominin düşünülenden daha dayanıklı olduğunu öne sürmüştü.

Benzer şekilde iyimser konuşan Bullard, “Finansal stres can sıkıcı olabilir ama aynı zamanda faiz oranlarını düşürme eğilimindedir. Düşük oranlar, sırayla, makroekonomi
için yükseliş faktörü olarak hizmet eder.” dedi.

Enflasyonun yüksek seyrini sürdürdüğünü ve finansal sistemi istikrara kavuşturacak araçlara sahip olduğu için merkez bankasının ekonomiyi sıkılaştırmaya devam etmekte haklı olduğunu savunarak Bostic’in fiyat baskıları hakkındaki yorumlarını yineledi.

Gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin 2022’nin ikinci yarısında iyileştiğine ve Atlanta Fed’in 2023’ün ilk çeyreği büyümesine ilişkin tahmininin şu anda yüzde 3,2 olduğuna dikkat çekti. İlgili reel tüketim harcamalarının da beklenenden daha güçlü olduğunu, işgücü piyasası performansının sağlam kaldığını vurguladı.

Bullard ayrıc, kısmen 2022 boyunca önden yüklemeli Fed politikası nedeniyle şu anda nispeten düşük olduğunu söylediği piyasaya dayalı enflasyon beklentileri ölçütlerine değindi.

“Standart makroekonomik teorilere göre, enflasyon beklentileri gerçek enflasyonun önemli bir belirleyicisidir” diye açıklarken bunun 2023’teki dezenflasyonist süreç için iyiye işaret olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.