Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Atlanta FED Başkanından Dikkat Çekici Faiz ve Enflasyon Mesajı

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, konuk olduğu programda faiz ve enflasyona dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Atlanta FED Başkanından Dikkat Çekici Faiz ve Enflasyon Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, FED’in son yaptığı toplantının ardından faiz oranlarını yeniden artırma kararına dair açıklamalarda bulundu. Bostic, mevcut ortamda 25 baz puanlık faiz artışı kararı alınmasının hiç kolay olmadığını itiraf etti.

NPR News’te Steve Inskeep’in konuğu olan Bostic, enflasyonun hala hedeflerin uzağında, çok yüksek seviyede seyretmesi nedeniyle FED’in faiz oranlarını artırması gerektiğinin de altını çizdi.

Bostic: Bu Kararı Almak Kolay Olmadı

Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Bostic, yaşanan bankacılık krizine de değindi.

Bankacılık krizinin yaşandığı karmaşık ortamda 25 baz puanlık faiz artışı kararı almanın kolay olmadığını itiraf eden isim, krize bağlı olarak güçlü tartışmalar yaşandığını ifade etti.

Bostic, yaşanan tartışmaların ve alınan önlemlerin nihayetinde bankacılık sisteminin güçlü olduğu kararına varıldığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Konuya dair açıklamasında “Pek çok tartışma gerçekleştirildi. Bu, kolay bir şekilde ya da kısa sürede içinde alınan bir karar değildi” diyen Bostic, günün sonunda bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğuna ilişkin açık işaretlerin bulunduğuna karar verdiklerini ifade etti.

“Enflasyon Hala Yüksek Seviyede”

“Bununla birlikte enflasyon hala çok yüksek seviyede” değerlendirmesinde bulunan Bostic, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına iki haftadan az bir süre kala Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasının yarattığı belirsizliğe de değindi.

Söz konusu gelişmenin toplantı öncesi ve süresince çok fazla belirsizlik yarattığını kaydeden Bostic, bazı politika yapıcıların faiz artırımı yapmaktansa beklemeyi tartıştığını söyledi.

Atlanta FED Başkanı, sözlerinin sonunda ise hafta sonu toplantıdan önce işlerin kötüye gittiğini görmedikleri fikrinin kendisini rahatlattığını itiraf etti.

FED Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü faiz kararının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıdan önceki günlerde faiz artışlarında duraklama ihtimalinin ele alındığını, ancak toplantı esnasında faiz artışı konusunda ortak fikir birliğine varıldığını ifade etmişti.

Ülkenin önde gelen bankalarının iflası ve bunun diğer kurumlara bulaşacağı korkusu FED’in kararına yönelik piyasalardaki beklentilerin değişmesine neden olmuştu. FED, Çarşamba günü gerçekleşen kritik toplantı sonucunda politika faizini 25 baz puan artırma kararı alındığını duyurmuştu.

FED’in 25 baz puanlık artış kararı ile faiz oranı yüzde 4.75’ten yüzde 5’e yükselmişti.

Piyasalarda Gözler Yeni Tarihlere Çevrildi

ABD Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz kararı 3 Mayıs Çarşamba günü Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak.

12 Nisan Çarşamba günü ABD yıllık enflasyon verileri paylaşılacak. Bunun öncesinde, 7 Nisan tarihinde ise tarım dışı istihdam verisi duyurulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın