Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/George: Faizler 2024’e Kadar Yüksek Kalmalı

Kansas Şehri Federal Rezerv Başkanı Esther George, kontrolden çıkmış enflasyonu ortadan kaldırma çabalarında sert kalınmasını önerdi.
FED/George: Faizler 2024’e Kadar Yüksek Kalmalı
HABER GİRİŞ

Kansas Şehri Federal Rezerv Başkanı Esther George, geçen yıldan bu yana kontrolden çıkmış enflasyonu düşürme çabalarında sağlam olunması gerektiğini söyledi. George, FED’in gösterge borçlanma oranını yüzde 5′in üzerine çıkarması ve fiyatların istikrar kazandığına dair önemli işaretler bulunana kadar orada tutması gerektiğini düşünüyor.

Enflasyonun gerçekten düştüğüne dair kanıt elde edene kadar faizlerin yüksek tutulması gerektiğini savunan George, “Faizlerde yüzde 5′in üzerinde olacağım ve enflasyonun gerçekten yüzde 2′lik hedefe doğru gerilemeye başladığı sinyalini alana kadar bir süre daha orada kalacağımı düşünüyorum.” diye konuştu.

Geprge Aralık toplantısında federal fon oranını 50 baz puan artırma yönünde oy kullanmıştı. Dün FED’in Aralık ayı toplantı tutanakları paylaşıldı. Tutanaklarda, üyeler 2023′te herhangi bir faiz indirimi şansı görmediğini belirtti ve enflasyona dair endişelerini dile getirdi.

Fon oranının 2024′e kadar yüzde 5′in üzerinde kalması gerekip gerekmediği sorusunu yanıtlayan George, “Benim için öyle” yanıtını verdi. Bu açıklama, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin fon oranının yüzde 5,4′e çıkması gerektiğini ve enflasyon düşmezse daha da yükselebileceğini düşündüğünü yazmasından bir gün sonra geldi.

Önceki yorumlarında George, daha sıkı para politikasının talebi düşürmesinin ve ekonomiyi yavaşlatmasının beklendiğini, muhtemelen bir durgunluk yaratmaya yeteceğini söylemişti. Bunu kaçınılmaz olarak değil, bir olasılık olarak gördüğünü belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

Son açıklamasında ise bir durgunluk beklemediğini vurguladı. George, zorunlu emeklilik yaşı olan 65′e ulaştığı için bu ay FED’den ayrılıyor. 11 yılı aşkın süredir Kansas City başkanı ve 40 yılı aşkın görev yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.