Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Daly: Faizler Sonsuza Kadar Yüksek Kalmayacak

San Francisco FED Başkanı Mary Daly, nötr faiz oranlarının bir miktar yüksek olabileceğini ancak şu anki seviyelerin altında olacağını söyledi.
FED/Daly: Faizler Sonsuza Kadar Yüksek Kalmayacak
HABER GİRİŞ

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, nötr faiz oranının şu anda pandemi öncesine göre daha yüksek olabileceğini, ancak oranların süresiz olarak şimdiki kadar yüksek kalmayacağını söyledi.

Daly, yüzde 5 seviyesinin yeni nötr seviye olacağına dair bir kanıt olmadığını, bımım haşa yüksek enflasyonla mücadele etmeye çalışan politika faizi olduğunu belirtti. Nominal faizin yüzde 2,5 ile 3 arasında herhangi bir yerde olduğunu, yeni artırımın 250 baz puan değil 50 baz puan olacağını söyledi.

ABD ekonomisi, FED’in gösterge faiz oranı hedef aralığını iki yıldan kısa bir süre içinde neredeyse sıfırdan yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkaran agresif faiz artırım kampanyası karşısında şaşırtıcı bir direnç gösterdi.

Bu direnç, FED yetkililerinin pandemi öncesinden bu yana yüzde 2,5 olarak tahmin ettiği ekonomi için sözde nötr faiz oranının artmış olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı. FED, Eylül ayındaki son politika toplantısında faiz oranlarını sabit bıraktıktan sonra 2023’te tekrar faiz artırımına gitmesi gerekip gerekmediğine karar vermeye çalışıyor.

Bu yıl faiz kararları için oy kullanmayan Daly, ABD Hazine tahvil getirilerindeki son yükselişin yol açtığı sıkı mali koşulların daha fazla faiz artırımı ihtiyacını azaltabileceğinin sinyalini veren Fed yetkilileri arasında yer alıyor. 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri Eylül toplantısından bu yana yaklaşık 25 baz puan arttı.

GCM Yatırım Banner

Daly son değerlendirmesinde, “Son zamanlarda tahvil getirileri sıkılaştı, bu da finansal koşulların sıkılaştığı anlamına geliyor. Eğer bu çok sıkıysa, belki FED’in bu kadar fazla bir şey yapmasına gerek yoktur.” ifadelerini kullandı.

Piyasalar büyük oranda, 1 Kasım’da yapılacak FED toplantısında, faiz oranlarının sabit bırakılmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın