Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Bullard: Faizler Yeterli Yüksekliğe Yaklaştı

Son haftalarda resesyon olasılığının azaldığını söyleyen St Louis FED Başkanı Bullard, faiz artırımlarına devam mesajı verdi.
FED/Bullard: Faizler Yeterli Yüksekliğe Yaklaştı
Yorum

Son yılların en yüksek enflasyon oranıyla mücadele eden ABD’de, yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası (FED) agresif faiz artırımları yaparak, yüzde 9’un üzerine çıkan enflasyonu yüzde 7’lere düşürmeyi başardı.

Banka son toplantıda da 50 baz puan artış yaparak, politika faizini yüzde 4,50 seviyesine çekti. Önceki gün yayımlanan tutanaklarda 2023 yılı içinde faiz oranlarını düşürmenin uygun olmayacağı belirtildi.

St. Louis FED Başkanı’ndan Yeni Açıklama Geldi

St. Louis FED Başkanı James Bullard, şu ana kadar agresif adımlar atıldığını ve faiz oranlarının enflasyonu düşürmek için yeterince yüksek seviyelere yaklaştığını söyledi.

Bu durumun yüzde 2 enflasyon hedefine tutarlı bir şekilde yaklaştırdığını ifade eden Bullard, resesyon hakkındaki düşüncelerini de paylaştı.

Enflasyonun halen çok yüksek olduğunu ancak FED’in fiyat artışlarının bu yıl daha fazla yavaşlamasını sağlayacağı konusunda iyimserliğin yükseldiğini işaret etti.

Konuşmasında, “Politika faizi henüz yeterince kısıtlayıcı kabul edilebilecek bir bölgede değil, ancak yaklaşıyor” şeklinde sözlere yer veren Bullard, FED’in ekonomiyi resesyona sokmadan düşürme hedefini başarabileceğine dair beklentisinin giderek arttığını ve son haftalarda resesyon olasılığının azaldığını söyledi.

Geçen yılın sonbahar aylarında ekonomide yumuşak bir iniş olasılığının arttığını, işgücü piyasasının da birçok insanın beklediğinden daha güçlü kaldığını belirtti.

Dün açıklanan ADP özel sektör istihdamındaki artış ve haftalık işsizlik maaş başvurularındaki düşüş de bu durumu destekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu