Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bullard: Faizler Yeterli Yüksekliğe Yaklaştı

Son haftalarda resesyon olasılığının azaldığını söyleyen St Louis FED Başkanı Bullard, faiz artırımlarına devam mesajı verdi.
FED/Bullard: Faizler Yeterli Yüksekliğe Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Son yılların en yüksek enflasyon oranıyla mücadele eden ABD’de, yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası (FED) agresif faiz artırımları yaparak, yüzde 9’un üzerine çıkan enflasyonu yüzde 7’lere düşürmeyi başardı.

Banka son toplantıda da 50 baz puan artış yaparak, politika faizini yüzde 4,50 seviyesine çekti. Önceki gün yayımlanan tutanaklarda 2023 yılı içinde faiz oranlarını düşürmenin uygun olmayacağı belirtildi.

St. Louis FED Başkanı’ndan Yeni Açıklama Geldi

St. Louis FED Başkanı James Bullard, şu ana kadar agresif adımlar atıldığını ve faiz oranlarının enflasyonu düşürmek için yeterince yüksek seviyelere yaklaştığını söyledi.

Bu durumun yüzde 2 enflasyon hedefine tutarlı bir şekilde yaklaştırdığını ifade eden Bullard, resesyon hakkındaki düşüncelerini de paylaştı.

Enflasyonun halen çok yüksek olduğunu ancak FED’in fiyat artışlarının bu yıl daha fazla yavaşlamasını sağlayacağı konusunda iyimserliğin yükseldiğini işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasında, “Politika faizi henüz yeterince kısıtlayıcı kabul edilebilecek bir bölgede değil, ancak yaklaşıyor” şeklinde sözlere yer veren Bullard, FED’in ekonomiyi resesyona sokmadan düşürme hedefini başarabileceğine dair beklentisinin giderek arttığını ve son haftalarda resesyon olasılığının azaldığını söyledi.

Geçen yılın sonbahar aylarında ekonomide yumuşak bir iniş olasılığının arttığını, işgücü piyasasının da birçok insanın beklediğinden daha güçlü kaldığını belirtti.

Dün açıklanan ADP özel sektör istihdamındaki artış ve haftalık işsizlik maaş başvurularındaki düşüş de bu durumu destekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın