Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Bej Kitap Raporu: Ekonomik Aktivite Yavaşladı

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, Kasım ayını kapsayan ve ekonomik gündemi konu alan raporunu paylaştı. İşte detaylar;
FED Bej Kitap Raporu: Ekonomik Aktivite Yavaşladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), 29 Kasım tarihinde Bej Kitap raporunun Kasım sayısını paylaştı. Raporda, ekonomik aktivitelerin önceki rapor dönemlerine göre yavaşladığına dikkat çekildi.

FED’in 12 şubesinden derlenen bilgilerle hazırlanan raporda, ülkede perakende satışların karışık seyrettiği ve dayanıklı mal satışlarının tüketicilerin daha fazla fiyat duyarlılığı göstermesi nedeniyle azaldığı belirtildi.

Tüketicilerin ihtiyari harcamalarının düşmesi sebebiyle perakende satışların gerilediği, bu çerçevede ekonomik faaliyetlerin önceki dönemlere göre azaldığı ifade edildi. Mobilya ve ev aletleri gibi ihtiyari ürünlerden satışların azaldığı, seyahat ve turizm faaliyetlerinde sağlıklı bir görünümün öne çıktığı aktarıldı.

Ücret artışının birçok bölgede ılımlı ve mütevazi kalmasıyla birlikte iş gücündeki talebin sınırlı kaldığı paylaşıldı. İş gücü piyasasında nitelikli işçilere olan ihtiyacın ve özel becerilere sahip işçileri tutmadaki zorluğun devam ettiği bildirildi.

Enflasyon hızının bölgeler arasında büyük ölçüde ılımlı olduğu, fakat fiyatların yüksek kalmayı sürdürdüğü kaydedildi. Navlun ve nakliye maliyetlerinin düştüğü, ancak gıda ürünlerindeki maliyetlerin yükseldiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, çoğu bölgede ılımlı fiyat artışlarının gelecek yıl da devam etmesinin beklendiği belirtildi.

28 Kasım’da açıklama yapan FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, ABD’de enflasyondaki düşüşün gelecek aylarda da devam etmesi durumumda politika faizini düşürmeye başlayabileceklerini söylemişti. FED son toplantısında faiz oranını yüzde 5,50 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın