Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Barkin Enflasyon Endişesini Paylaştı ve Faize Devam Sinyali Verdi

Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Thomas Barkin, gelecek toplantılarda yapılacak olası faiz artırımlarına ilişkin konuştu.
FED/Barkin Enflasyon Endişesini Paylaştı ve Faize Devam Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ

Enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmesi ve hedefin çok üzerinde olması, FED’in faiz politikasına ilişkin nasıl bir yol izleyeceği sorularını beraberinde getiriyor. Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Thomas Barkin gelecek faiz artırımlarına dair görüşlerini paylaştı.

Barkin merkez bankasının ABD gösterge politika faiz oranını bazı finansal piyasalarda görülen yüzde 5,5-5,75 aralığına çekebileceği sinyalini verdi.

Faiz için Şahin Açıklama

FED yetkilisi, Stanford Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü’nde kişisel olarak enflasyonun yavaş yavaş soğuyacağından endişe duyduğunu belirttiği bir konuşmanın ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, enflasyonun aslında birçok insanın tahmin ettiğinden daha kalıcı olduğunu gösterir. Fed faiz oranlarını daha fazla artıracak.” ifadelerini kullandı.

Bunu ummadığını ancak olabileceğini belirten Barkin, “Benim hipotezim, faiz oranları geçen yıla göre daha kademeli bir şekilde yükseldiği için enflasyona ve talebe ne olduğunu, istihdama ne olduğunu öğrenme fırsatımız oldu.” diye konuştu.

Barkin, enflasyonun beklediğinden daha hızlı düşmesinin tamamen mümkün olduğunu ve bunun da daha sığ bir oran yolu anlamına geleceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

FED yetkilisi faizde daha fazlasını yapmalarının gerekebileceğinin sinyalini vererek, “Bence daha kasıtlı bir oran artırma yolunda olduğunuzda, daha uzun süre hareket etme ihtiyacınız varsa, bu size zaman kazandırabilir” açıklamasında bulundu.

Barkin gelecek yıl bu zamanlar FED’in herhangi bir faiz indirimine başlamasını beklemediğini sözlerine ekledi. Federal Rezerv’in ilk toplantısı 21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. Beklentiler 25 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.