Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Kashkari Mart’ta Alınacak Faiz Kararına Dair Konuştu

Minneapolis FED Başkanı, nihai faiz oranı tahminine dair açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde…
FED’den Kashkari Mart’ta Alınacak Faiz Kararına Dair Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Minneapolis Federal Rezerv Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının bu ay sonra yapılacak bir sonraki faiz oranı komitesi toplantısında 25 baz puanlık mı yoksa 50 baz puanlık bir adım atacağına henüz karar vermediğini söyledi.

Kashkari, “Bu noktada 25 baz puan mı yoksa 50 baz puan mı olduğu konusunda açık fikirliyim” diye konuştu. En önemli sinyalin FED’in Mart toplantısında enflasyonu düşürmek için yüksek faiz oranlarının ne kadar gitmesi gerektiğine dair yeni projeksiyonu olacağını sözlerine ekledi.

Kashkari, Aralık toplantısında yüzde 5,4’lük bir “son oran” öngördüğünü belirterek, bunun yüzde 5,1’lik medyan tahminden biraz daha yüksek olduğuna dikkat çekti. FED yetkilisi, hükümetin Şubat ayı istihdam raporunu ve enflasyon verilerini 21-22 Mart’taki bir sonraki toplantısından önce yayınlayacağını ve bu verilerin nihai kararlarını belirleyeceğini ifade etti.

Kashkari enflasyonun halen çok yüksek olduğunu belirterek, hedeflerinin yüzde 2 seviyesi olduğunu hatırlattı. Faiz artışlarının şimdiye kadar hizmet enflasyonunu aşağı çekmemesi konusunda endişeli olduğunu belirtti. Kashkari resesyonu atlatmak istediklerini ancak enflasyonu aşağı çekmelerinin birinci görevleri olduğunun altını çizdi.

CME Group’un FED Faiz Aracı’na göre finans piyasaları, 25 baz puanlık faiz artırımı için yüzde 70 olasılık veriyor. Yatırımcılar, FED’in Temmuz ayında nihai oran için yüzde 5,5-5,75 aralığına ulaşana kadar politika faizinin çeyrek puanlık hamlelerle artırmaya devam etmesini bekliyor.

GCM Yatırım Banner

FED Şubat ayında yılın ilk faiz kararını açıklamış ve 25  baz puanlık oran artışı gerçekleştirmişti. Geçen hafta yayınlanan FED tutanaklarında ise enflasyon hedefine ulaşılana dek faiz artırımlarının süreceği mesajı verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın