Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan Piyasaları Endişelendirecek FED Tahmini Geldi

FED için beklentiler yüzde 5,5’in de üzerine çıkarıldı. Dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon ateşi dinmiyorken gelen tahmin kaç?
BofA’dan Piyasaları Endişelendirecek FED Tahmini Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu ay yayımlanan veriler ABD’de fiyat artışlarının, FED’in sıkı para politikasına rağmen dizginlenemediğini ortaya serdi. Beklentilerin üzerinde gelen ilk veri ABD’nin gösterge enflasyon okuması olurken ardından üretici fiyatları da tahminlerden fazla arttı.

İki enflasyon raporunu ardından FED’in tercih ettiği gösterge olan PCE (kişisel tüketim giderleri) fiyat endeksi de tahminleri aştı. Sıcak rakamların ardından ABD Merkez Bankası (FED) için beklentiler güncellenmeye başladı.

BofA Global Research, güçlü ABD tüketici talebi ve sıkı bir işgücü piyasasının merkez bankasını enflasyonla daha uzun süre mücadele etmeye zorlayacağı için faiz oranlarının yaklaşık yüzde 6’ya yükseltilebileceğini öngördü.

Rakam Goldman Sachs’ın bu ayın ortalarında verdiği yüzde 5,25-5,5 aralığından agresif geldi. Nitekim piyasalardaki yüzde 5,4 civarında zirve fiyatlamasından da yüksek geldi.

BofA, ilgili notunda, “Enflasyonun Fed’in hedefine dönmesi için toplam talebin önemli ölçüde zayıflaması gerekiyor” ifadeleriyle dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Daha fazla tedarik zinciri normalleşmesi ve işgücü piyasasındaki yavaşlama yardım etse de bunun yalnızca bir dereceye kadar olacağını ekledi. “Üstelik bu süreçler bizim ve piyasaların beklediğinden daha uzun sürüyor.” yorumuyla da sıkı para politikası döngüsüne ilişkin süreç endişelerini artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.