Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs FED için Beklentilerini Güncelledi

Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen veriler hem tüketici hem üretici fiyatlarında beklenti üstü artış olduğunu gösterdi. FED için beklentilerin değişmesi çok sürmedi.
Goldman Sachs FED için Beklentilerini Güncelledi
Yorum

Bu hafta açıklanan ABD enflasyon verileri, beklentilerde ve piyasalarda hareketlilik yarattı. 2023’ün fiyat artışlarını gösteren ilk raporları, hem tüketici hem de üretici cephesinde enflasyonun beklenti üstü arttığını gösterdi.

Yukarı yönlü sürpriz yapan verilerin ardından ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım döngüsüne ilişkin tahminler değişti.

Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl üç kez daha faiz oranlarını çeyrek puan artırmasını beklediğini söyledi.

Goldman Sachs’tan Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistler, “Daha güçlü büyüme ve daha sağlam enflasyon haberleri ışığında Fed tahminlerimize Haziran’da 25 baz puanlık bir faiz artırımı ekliyoruz” ifadeleriyle güncellemede bulundu. Goldman’ın tahmini, son revizyonla fon oranı için yüzde 5,25-5,5 aralığında zirveye işaret etti.

Avrupa yatırım bankası UBS de son ABD verilerinin üzerine FED’in Mart ve Mayıs toplantılarında faiz oranlarını 25 baz puan artırmasını beklediğini ve bunun federal fon oranını yüzde 5-5,25 aralığında bırakabileceğini bildirdi.

UBS, yüzde 5-5,25 ‘in ardından FED’in Eylül toplantısında faiz oranlarını düşürmeye başlamasını beklediklerini

J.P.Morgan, son ABD verilerinden önce terminal oranını Haziran sonu için yüzde 5,1 olarak tahmin etmişti, BofA Global Research ise yıl sonu için yüzde 5-5,25 aralığına işaret etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu