Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED 2024’te Kaç Kez Faiz İndirimi Yapacak? Yetkililer Cevapladı

Milyonlarca yatırımcı, FED’in 2024 yılında faiz konusunda atacağı adımlara odaklandı. FED yetkilileri enflasyon hedefine dikkat çekiyor. İşte detaylar;
FED 2024’te Kaç Kez Faiz İndirimi Yapacak? Yetkililer Cevapladı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların 2024 yılındaki ana gündem maddesi Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) faiz konusunda atacağı adımlar oldu. Faiz indirimlerine ne zaman başlanacağı merak edilirken yetkililerden önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Boston FED Başkanı Susan Collins, diğer birçok yetkili gibi faiz indirimi konusunda enflasyona yönelik kanıtlara ihtiyaç duyduklarını söyledi. Mevcut para politikasının iyi bir konumda yer aldığını söyleyen Collins, ekonomiye yönelik güvenin artması durumunda para politikasında gevşeme adımlarının atılabileceğini kaydetti.

Enflasyonun yüzde 2 olan hedef seviyeye düşmesi için talebin düşmesi gerektiğini vurguladı ve bununla ilgili sinyallerin alındığını bildirdi.

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari ise Collins ile uyumlu olarak enflasyonda yüzde 2 seviyesini görmek istediklerini dile getirdi. Birkaç ay daha verilerin gözlemleneceğini, 2024’te 2 veya 3 faiz indiriminin uygun olabileceğini paylaştı.

FED’in Son Kararı Ne Olmuştu?

ABD Merkez Bankası, 2024’ün Ocak ayında politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit tutmuştu. Karar metninde istenilen enflasyon seviyesine ulaşılasıya kadar indirime gidilmeyeceği mesajı çıkarılmıştı.

Şimdi Kayıt Olun

Küresel piyasalar FED’in 2024’ün Haziran ayında ilk faiz indiriminin gerçekleşebileceğini öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın