Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz Kararı Sonrası JPMorgan Yıl Sonu Beklentisini Yükseltti

TCMB'nin geçen hafta politika faizini açıklamasının ardından ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, yıl sonu faiz beklentisini yükseltti. Detaylar haberde...
Faiz Kararı Sonrası JPMorgan Yıl Sonu Beklentisini Yükseltti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta politika faizini yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltme kararı aldı. Karar sonrasında ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, TCMB’nin yıl sonu faiz beklentisini yükseltti.

JPMorgan’ın küresel gelişmekte olan piyasalar hisse araştırma ekibinin raporunda TCMB’nin söyleminin şahin tarafta kalmaya devam ettiği vurgulandı. Kurum, bundan dolayı 2023 yıl sonu faiz beklentisini yukarı çekti.

Raporda değerlendirmesine yer verilen JPMorgan Türkiye Başekonomisti Fatih Akçelik, 2023 yıl sonu politika faizi tahminlerini yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkardıklarını aktardı.

Akçelik, Kasım ve Aralık aylarında 250’şer baz puanlık faiz artışı beklediklerini belirtti. Beklentide yukarı yönlü risklerin olduğunu belirtti.

Kurum, Eylül ayında Türkiye’de Orta Vadeli Program’ın açıklanmasının ardından yıl sonu politika faiz tahminini yüzde 35, 2024 yıl sonu tahmini olan yüzde 45 seviyelerinde de yukarı yönlü riskler bulunduğunu belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

TCMB, politika faizini beklentilerle paralel artırmıştı. Ayrıca “parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği” vurgusu yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.