Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz İndirimi Sinyali Sonrası Dolar Yeni Güne Hafif Düşüşle Başladı

FED'in karar metni faiz indirimine işaret ederken, dolar haftanın son gününe hafif düşüş ile başladı. Detaylar haberde...
Faiz İndirimi Sinyali Sonrası Dolar Yeni Güne Hafif Düşüşle Başladı
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) merakla beklenen faiz kararını dün açıkladı. FED Haziran ayında faizi yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bıraktı. Yayımlanan raporda enflasyon tahminleri yükselirken, faiz indirimine işaret edildi. Karar açıklandığında hafif yükseliş gösteren dolar, bugün düşüşe geçti.

FED’in faiz kararını yanında ABD’de Mayıs ayı enflasyon rakamları açıkladı. Enflasyon yüzde 3,4’lük beklentinin altında gelerek yüzde 3,3 olarak açıklandı.

Raporda enflasyona vurgu yapıldı. Son aylarda yüzde 2’lik hedefe doğru ılımlı bir ilerleme kaydedildiği aktarıldı. FED’in raporunda bu yıl için enflasyon tahmini yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya, 2025 için yüzde 2,2’den yüzde 2,3’e yükseltildi. 2026 yılı için yüzde 2 seviyesinde sabit tutuldu.

Bunun yanında Fed, federal fon oranına ilişkin tahminini bu yıl sonu için yüzde 4,6’dan yüzde 5,1’e çıkardı. 2025 yılı için tahminini yüzde 3,9’dan yüzde 4,1’e yükseltti. 2026 yılı için yüzde 3,1’de bıraktı.
Bu tahminler faiz indirimine işaret etti. FED’in 2024’te 25 baz puanlık 1 faiz indirimi öngördüğüne işaret etti.

Dolar Grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Karar sonrası haftanın son gününe dolar kuru düşüş seyrinde başladı. Bu hafta sınırlı bir yükseliş gösteren dolar, günlük bazda yüzde 0,03 düşüşte. Yazım sırasında 32,30 TL’den işlem gördü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.