Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de FED Kararı Öncesi Mayıs Ayı Enflasyonu Açıklandı

Bu haftanın en çok beklenen verilerilerinden biri olan ABD'nin tüketici fiyat endeksi verileri açıklandı. Mayıs ayında enflasyon yüzde 3'ün üzerinde olmaya devam etti. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de FED Kararı Öncesi Mayıs Ayı Enflasyonu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Global piyasaların kilitlendiği iki önemli veriden birisi açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Mayıs ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi verileri açıklandı. Rapora göre ABD’de enflasyon Mayıs’ta yüzde 3,3 olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 3,4 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Aylık bazda ise yüzde 0,1 olan beklentiye karşın bir artış gerçekleşmedi. Rakamlar Nisan ayındaki yüzde 3,4 olan yıllık ve yüzde 0,3 olan aylık artışları takip ediyor. Değişken gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon, sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 3,5 olan tahminlere kıyasla aylık yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 3,4 artış kaydetti.

Tüm kalemler endeksi Mayıs ayında sona eren 12 ayda yüzde 3,3 arttı. Raporun ardından borsa vadeli kontratları yükselirken, Hazine getirileri düştü. Hem tüm kalemler hem de temel ölçümler için en yüksek enflasyon rakamları daha düşük olsa da, barınma enflasyonu aylık bazda yüzde 0,4 arttı ve bir yıl öncesine göre yüzde 5,4 yükseldi.

Konutla ilgili rakamlar Federal Rezerv’in enflasyon mücadelesinde önemli bir nokta oldu ve TÜFE ağırlığının ağır bir kısmını oluşturuyor. Fiyat artışları, enerji endeksinde yüzde e2′lik bir düşüş ve gıdada sadece yüzde 0,1′lik bir artışla kontrol altında tutuldu. Enerji bileşeninde gaz fiyatları yüzde 3,6 oranında geriledi.

Bugün piyasalar tarafından takip edilecek bir diğer veri ise Federal Rezerv’in faiz kararı ve sonrasında FED Başkanı Jerome Powell’ın yakın geleceğe ilişkin vereceği ipuçları olacak. FED’in faiz oranlarını bu toplantıda yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın