Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Kritik Haziran Ayı Faiz Kararını Açıkladı! Sürpriz Var mı?

Küresel piyasaların gözünün çevrildiği ABD Merkez Bankası Haziran 2024 faiz kararı açıklandı. FED'in kritik faiz hamlesi ne oldu? Powell ne mesajlar verdi? Detaylar;
FED Kritik Haziran Ayı Faiz Kararını Açıkladı! Sürpriz Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Altın, dolar, kripto ve borsa yatırımcılarını doğrudan ilgilendiren, küresel piyasaların günlerdir nefesini tutarak beklediği Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı az önce duyuruldu. Kurum, 11-12 Haziran 2024 tarihlerinde yapmış olduğu iki günlük toplantının sonucunda politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bıraktığını duyurdu.

Böylelikle, federal fon oranı geçen yılın Temmuz ayından bu yana olmak üzere yedinci kez üst üste aynı aralıkta sabit tutulmaya devam etmiş oldu.

FED’in Faiz Kararı Beklentileri Karşıladı

Piyasalar, Haziran ayında faizin sabit tutulmasına neredeyse kesin gözüyle bakıyordu. Dolayısıyla beklentiler karşılanmış oldu.

Piyasanın nabzını tutan FED faiz görüntüleme aracı (CME FedWatch Tool), bu akşam 20.45 itibarıyla yüzde 99,9 olasılıkla faiz değişikliği yapılmayacağını gösterirken, yüzde 0,1’lik küçük bir kesim ise 25 baz puanlık indirim öngörmekteydi. Aracın, bir sonraki faiz kararının duyurulacağı 31 Temmuz 2024 tarihi için beklentisi ise şu an için yüzde 85,5 oranında faizlerin sabit bırakılacağı, yüzde 14,5 oranında ise 25 baz puanlık indirim yapılacağı yönünde.

Kurumun açıklamasında, enflasyonun geçen yıla kıyasla düşüş gösterdiğine, ancak hala yüksek seviyede seyrettiğine dikkat çekilirken, enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşıldığına daha büyük güven duyulana kadar politika hedef aralığını azaltmanın uygun olmasının beklenmediği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Ekonominin sağlam bir hızla büyümeye, istihdam kazanımlarının güçlü olmaya ve işsizlik oranının düşük seyretmeye devam ettiği de vurgulandı.

Raporda, 2024 yılı enflasyon tahmininin yüzde 2,4’ten yüzde 2,6‘ya yükseltildiği belirtildi. Ekonomik Projeksiyon Raporu’na göre 2024 yılı GSYİH beklentisi yüzde 2,1, 2025 ve 2026 yılı beklentileri yüzde 2 ve uzun dönem beklentisi yüzde 1,8 olarak kaldı.

Yeni ekonomik projeksiyonlar, 19 politika yapıcıdan 11’inin 2024 yılı içinde birden fazla faiz indirimi beklemediğini, diğer 8 yetkilinin ise bu yıl iki faiz indirimi öngördüğünü ortaya koydu.

Powell’dan Mesajlar

FED Başkanı Jerome Powell, her zaman olduğu gibi faiz kararı duyurusunun ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sıkı para duruşuna devam ettiklerini söyleyen isim, ekonominin sağlam kalması ve enflasyonun devamı durumunda faizleri gerektiği sürece olduğu yerde tutacaklarını belirtti.

İşsizlik oranının düşük olmaya devam ettiğini, göstergelerin iş gücü piyasasının pandeminin hemen öncesi geri döndüğüne işaret ettiğini söylerken, enflasyonun kayda değer şekilde hafiflediğini, son aylık enflasyon rakamlarının bir miktar gevşeme gösterdiğini ifade etti.

“Enflasyonun yüzde 2’ye doğru düşeceğine dair daha fazla güvene ihtiyacımız var. Eğer daha iyi rakamlar görürsek, tahminlerin aşağı geldiğini göreceğimizi düşünüyorum.” diyen Powell, kararları toplantıdan toplantıya vermeye devam edeceklerini belirtti.

Bugün pek çok kişinin beklediğinden daha iyi bir enflasyon verisi geldiğine de değinen Powell, politikanın hali hazırda kısıtlayıcı olduğunu ve yeterince kısıtlayıcı olup olmadığının zaman içinde yanıt bulacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.