Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fahiş Aidat Sorunu Çözülüyor: İşte Yeni Düzenlemenin Detayları

Aidat fiyatlarındaki fahiş artışın önüne geçmek için yapılan çalışmalar kapsamında site yöneticileri için bazı zorunluluklar getirilecek. İşte o şartlar...
Fahiş Aidat Sorunu Çözülüyor: İşte Yeni Düzenlemenin Detayları
HABER GİRİŞ

Konut fiyatlarındaki yükselişin yanında aidat ücretlerinin artması vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor. Hal böyle olunca yakın bir zamanda fahiş aidatlar için üç bakanlık harekete geçmişti. Çalışmaların son durumuna yönelik yeni bilgiler paylaşıldı.

Site aidatlarına dair düzenlemenin 1 Ekim’de Meclis’te gündeme getirileceğinin duyurulmasının ardından bugün Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre söz konusu çalışmalar kapsamında İçişleri Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı ‘Tesis Yönetim ve Kamu Kurumları Çalışma Kampı’ sonucunda kararlar alındı.

Yöneticilere Adli Sicil Kuralı Getirilecek

Buna göre site yönetim şirketi için yeni bir mevzuat çalışması yapılacak. Yöneticiler için adli sicil kuralı, eğitim ve sınav şartı, sertifika zorunluluğu getirilecek.

Yöneticiler kamu kurumları tarafından düzenli olarak denetlenecek. Sitelerin anayasası yönetim planları profesyonel tesis yönetim şirketleri tarafından hazırlanacak.

Ayrıca alınan karar içinde sitelere kesilen hizmet alım faturalarındaki KDV oranlarının yüzde 1’e düşürülmesi ve böylece aidatların gerilemesinin sağlanacağı yer aldı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Konuya yönelik konuşan Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Genel Başkanı Suat Sandalcı, Kasım ayında bir toplantı yapılacağını ve düzenlemelere son şeklinin verileceğini söyledi.
Sandalcı, “Artık şunu söylemek isterim ki sektörümüz devlet otoritesi altına alınmıştır ve devletimiz tarafından denetlenecektir.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.