Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üç Bakanlık Harekete Geçti! Fahiş Site Aidatının Önüne Geçilecek

Fahiş site aidatları vatandaşın tepkisine neden olurken yetkililerden konuya yönelik bir adım geldi. Yeni yasal düzenleme ile herkes site yönetimi yapamayacak. İşte gündemde yer alan yasal düzenlemenin detayları...
Üç Bakanlık Harekete Geçti! Fahiş Site Aidatının Önüne Geçilecek
HABER GİRİŞ

Konut fiyatlarındaki yükseliş site aidatlarını da etkiledi. Özellikle asgari ücrete yapılan zamlar sonrasında bazı sitelerde yüzde 70’e varan oranda zamlar gerçekleşti. Hal böyle olunca hükümet, vatandaşın büyük tepkisine neden olan bu fahiş fiyatlara yönelik harekete geçti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında konut aidatlarına yönelik bir düzenlemenin yapılacağının duyurulmasından sonra bugün konuya yönelik yeni detaylar paylaşıldı.

Sabah Gazetesi’nde yer alana habere göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Adalet ve İçişleri Bakanlığı konuya dair hazırladığı yasal düzenlemede son aşamaya geldi.

Düzenleme kapsamında sertifika almış tesis yönetim şirketleri site yönetimlerine talip olabilecek. Söz konusu şirketlerin denetimi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve bağımsız denetçiler geçekleştirecek.

Yüzde 30’luk Tavan Sınırı Uygulaması Gündemde

Bunun yanında 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nda da bazı değişiklikler yapılacak. Tesis yönetim şirketlerine mesleki standartlar getirilecek. Standartları sağlayan firmalara ise sertifika verilecek. Sadece sertifikaya sahip şirketler siteleri yönetebilecek.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca aidat ücretlerinde yüzde 30’luk tavan sınırı uygulamasına geçilecek. Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı, bu uygulamanın yaşanan tüm sorunları gidereceğini söyledi.

Yeni düzenleme ile kat maliklerinin ödediğim aidat nereye gidiyor diye bir endişe içinde olmayacağını bildirdi. Aidatlardaki artışın neye göre belirlenmesi gerektiği konusuna açıklık getirileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.