Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Duyurmuştu! Konut Aidatlarında İndirim Bekleniyor

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır, site yönetim sektörünün konut aidatlarında indirim beklediğini söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Kurum Duyurmuştu! Konut Aidatlarında İndirim Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum siteler üzerindeki yüzde 18’lik KDV yüküne ilişkin çalışma başlattıklarını yakın bir zamanda duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından konut site yönetimleri aidatlara indirim beklemeye başladı. Konuya dair açıklama yapan Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır, Bakan Kurum’a taleplerini ilettiklerini belirtti.

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır, Bakan Kurum ile yapılan toplantıda çalışmaların başladığını vurguladı.

Sağır, bu düzenleme kapsamında aidatların yüzde 18 KDV’den muaf olması, site yönetim şirketlerinin Bakanlıkça belgelendirilmesi, site yöneticilerinin sicil kaydının tutulması ve bu kişilerden mesleki yeterlilik belgesi istenmesi gibi taleplerde bulunduklarını söyledi.

Bunun yanında 300 bağımsız bölüm ve üstü tüm konutlarda özel güvenlik şartı getirilmesini istediklerini aktardı.
Ayıca bu taleplerin olumlu karşılanacağını kaydetti.

Sağır, böylece site ve apartmanlarda dışarıdan sağlanan hizmetlerin yüzde 18 KDV’den muaf tutulunca aidatlarda yüzde 18 düşüş olacağını ve site yönetimleri için talep edilen denetimin sağlanacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Yönetim hizmeti veren firmalar ve site yönetimleri denetimlere tabi tutulacağı için kişilerin dilediği gibi site veya tesis yöneticisi olamayacağını söyledi.

Site ve tesis yönetim firması açmak isteyen veya site yönetimine talip olanların mesleki yeterliliği ve sicil kaydı aranacağını bildirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.