Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Site Aidatlarına Düzenleme Teklifi 1 Ekim’de Meclis’te

Son dönemde gündemden düşmeyen başlıklar arasında olan bazı sitelerdeki aidatların kira artış oranlarını geçmesi üzerine bakanlıklar harekete geçti. Detaylar haberde;
Site Aidatlarına Düzenleme Teklifi 1 Ekim’de Meclis’te
HABER GİRİŞ

Enflasyonla ve ücret artışlarıyla yükselen fiyatlara karşı bakanlıklar harekete geçti. Fiyat artışlarından etkilenen konut sektörüne yönelik Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Adalet ile İçişleri bakanlıklarının Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik üzerinde çalıştığı bugün TRT Haber tarafından bildirildi.

Haberde, kanun değişikliği ile konut aidatlarına enflasyon oranı üzerinde zam yapılamayacağı kaydedildi.

Kanun değişikliğine yönelik çalışmalar yürüten üç bakanlığın, ilgili yasa hazırlığını 1 Ekim’de açılacak olan Meclis’te gündeme getirileceğine işaret edildi.

Söz konusu çerçeve kapsamında aidatlara sınırlama getirilebileceği belirtilen haberde, site yönetimlerinin mercek altına alınacağı vurgulandı.

Nihai Karar için Nitelikli Çoğunluk İstenecek

Mevcut durumda aidat artışına yönelik oy çokluğuyla karar alınabiliyorken, apartmandaki tadilat ve tamirat işlemleri için ise 4’te 3 oy çokluğu isteniyor.

GCM Yatırım Banner

Bakanlıklar tarafından yürütülen yasa hazırlığı ile aidatların artırılabilmesi için de nitelikli çoğunlukla karar alınabilecek.

Haberde hayata geçirilmesi planlanan bir diğer yasa düzenlemesinin ise site yönetimlerini kapsadığına dikkat çekildi. Düzenleme ile herkesin site yönetemeyeceği vurgulandı.

Ayrıca yasa değişikliği ile sertifika almış tesis yönetim şirketlerinin, site yönetimlerine talip olabileceği aktarıldı. Bu kapsamdaki şirketlereyse mesleki standart getirileceği ve sektörün mesleki tanımının yapılacağı kaydedildi.

Site yönetimi şirketlerinin topladığı aidat ve harcamaların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bağımsız denetçiler ile denetleneceği vurgulandı.

Site bütçeleri, harcamalar ve toplanan aidatların her sene düzenli olarak denetleneceğinin altı çizilirken, böylece haksız ve fahiş aidat artışlarının önüne geçileceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın