Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’lilerin Prim İadesinde Detaylar Netleşti

Prim şartı yüzünden emekli olamayan vatandaşları ilgilendiren haberin detayları geldi. SGK, prim iadesi yapacak.
EYT’lilerin Prim İadesinde Detaylar Netleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanarak emekli olmak isteyen ama düzenleme kapsamında getirilen prim şartı yüzünden emekli olamayan vatandaşları ilgilendiren bir haber geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emekli olamayan vatandaşların primlerini iade edeceği gündemde yerini aldı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre borçlanma veya çalışarak emeklilik primini tamamlayamayanlar için SGK toptan ödeme imkanı sunuyor.

Ödeme almak isteyen vatandaşlar SGK’ya yazılı başvuruda bulunuyor. Emeklilik yaşını dolduranlara verilecek prim iadesi için çalışandan kesilen malullük, yaşlılık, ölüm için ödenen primler iade ediliyor.

Ancak prim iadelerine işveren payı, sağlık sigortası payı ve işsizlik sigortası fonu için kesintiler dahil edilmiyor.

Emeklilik için yaş şartını tamamlayıp prim koşulunu yerine getirmeyenler gibi primi aşanlar için de ödeme yapılabiliyor.

GCM Yatırım Banner

Başvurular Sosyal Güvenlik Merkezi ya da İl Müdürlüğüne Yapılacak

Prim iadesi almak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları sosyal güvenlik merkezi ya da il müdürlüğüne başvurmak için yazılı taleplerini sunacak.

Sigortalının vefatı durumunda ise hak sahipleri başvuru yapacak. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılanlar için prim iadesi söz konusu olmayacak.

Yüksek prim ödemesi yapanlar da iade alabilecek. Buna göre birden fazla işyerinde çalışanlar fazladan ödediği primi alabilecek.

Bunun için primlerin aynı sigorta türünde olması şartı aranacak. Uzun vadeli sigorta primlerinde yaşlılık aylığı bağlanamayan kısım da iade edilebilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.