Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Sahipleri Dikkat! 1 Milyon TL Cezalı Düzenleme Devrede

Evini günlük olarak kiraya veren ve yılda 4’ten fazla kiralama yapan ev sahipleri 2024’te diken üstünde! Yeni düzenleme artık devrede. Düzenleme detayları haberde;
Ev Sahipleri Dikkat! 1 Milyon TL Cezalı Düzenleme Devrede
HABER GİRİŞ

Meclis’ten geçtikten sonra Resmi Gazete’nin 2 Kasım 2023 tarihli sayısında yayımlanarak resmiyet kazanan “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” dün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Günlük kiralanan evlerde denetimin önünü açan ve vergi kaybını engelleyecek olan düzenlemede ev sahipleri yeni yıldan itibaren gözetim altında olacak.

Buna göre konutunu 100 günden az süreyle kiraya verecek olanlar ya da evini yılda 4 defa kiralayanlar bazı şartları yerine getirmek zorunda kalacak. Aksi takdirde rekor düzeyde idari para cezaları söz konusu olacak.

Ruhsatsız kiraya verilen her bir ev için konut sahibine 100 bin TL para cezası uygulanacak. Ardından 15 gün süre verilecek ve buna rağmen ruhsat alınmazsa ceza tutarı 500 bin TL’ye çıkacak. Bu tutar, ruhsat alınmadığı sürece 1 milyon TL’ye kadar ulaşabilecek.

Komşuların İzni Olmazsa Ruhsat Verilmeyecek

Yeni düzenlemeyle birlikte ev sahipleri konutunu ticari amaçlı kiralamak için turizm ruhsatı almak zorunda olacak.

GCM Yatırım Banner

Ruhsat almak için apartmandaki tüm kat maliklerinin onayı gerekecek. Bir kişinin bile imzası olmazsa, ruhsat alınamayacak.

Ruhsat için başvurular e-Devlet üzerinden alınacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, başvuru yapılan ev için inceleme yapacak.

Bakanlık yetkilileri, söz konusu dairede otel standartlarının ve hijyen kurallarının uygulanma durumunu inceleyecek.

Bakanlık tarafından da onay alınırsa, verilen ticari konut izin belgesinin dairenin kapısına asılması zorunlu olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın