Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Dolar Karşısında Eriyor! Para Birimleri Eşitlenir mi?

Euro, ABD doları ile eşitliğe yaklaşırken uzmanlar majör paritenin yönü hakkında çelişkili yorumlarla gündeme geliyor. Dolar karşısında 5 yılın en düşüğündeki euroda son durum ve tahminler altta;
Euro Dolar Karşısında Eriyor! Para Birimleri Eşitlenir mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dolardaki yükseliş hakkında uyarılar gelmeye devam ederken endişeler yalnızca gelişmekte olan ekonomiler için değil aynı zamanda gelişmiş ülkeler için de artıyor. Doları emsal sepeti karşısında değerini takip eden dolar endeksi, geçen hafta 105’e kadar çıkarak 20 yılın rekorunu kırarken egemen para biriminde güçlenme sürüyor.

Bu durum paritelere yansırken majörlerden euro dolar paritesi neredeyse eşitlenmesiyle gündeme geldi. Euronun Amerikan doları karşısındaki değerini yansıtan EUR/USD paritesindeki sert düşüş hakkında uzmanlar endişe verici yorumlarda bulundu.

EUR/USD 5 Yılın Düşüğünde!

EUR/USD 5 Yılın Düşüğünde!
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Avrupa, enerji bağımlılığı nedeniyle Ukrayna savaşından en kötü etkilenenlerin başında gösterilirken Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı konusunda henüz bir adım atmaması euro üzerindeki baskıları artırdı.

2021’in başından bu yana kademeli bir şekilde düşen euro dolar paritesi, geçen hafta doların 105’i gördüğü 13 Mayıs’ta 1,0349’a kadar indi.

Bu, euronun dolar karşısında gördüğü 5 yılın en zayıf değeri olurken Avrupa’nın ortak para birimi zayıflığıyla dikkat çekti. 1,03’lerin ardından hafif toparlansa da euro 1,056’ların üzerine çıkamadı. Seans içi hareket aralığı 1,0460-1,0524 olan EUR/USD paritesi, son verilere göre bir yılda yüzde 14 değer kaybı yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Euro Dolar Karşısında Hangi Yönde İlerleyecek?

Uzmanlar, geçen yılın Haziran aylarından bu yana istikrarlı bir şekilde değer kaybeden euro dolar paritesi için yorumlarıyla dikkat çekti. Euro, ABD doları ile eşitliğe yaklaşırken döviz stratejistleri, buraya ulaşıp ulaşmayacağı ve bunun yatırımcılarla ekonomi için ne anlama geleceği konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Deutsche Bank, dolar endeksindeki artışa atıfla dolara fiyatlanan güvenli liman risk priminin şu anda “aşırı uçların üst ucunda” olduğunu söyledi. Deutsche Bank’tan George Saravelos, bir dönüm noktasının yakın olduğuna inandığını belirtti.

Şu anda finansal koşullardaki daha fazla bozulmanın Fed’e ilişkin sıkılaştırma beklentisini baltaladığı bir aşamada olduğumuzu belirterek dünyanın geri kalanı ve özellikle Avrupa için çok daha fazla sıkılaştırmanın fiyatlandırılması gerektiğini savundu.

Saravelos, “Avrupa’nın bir resesyona girmek üzere olduğuna inanmıyoruz ve Avrupa verileri, yaygın görüşün aksine ABD’den daha iyi performans göstermeye devam ediyor” dedi.

Aynı zamanda Deutsche Bank’ın değerleme izleyicisi, ABD dolarının artık dünyanın en pahalı para birimi olduğunu gösterdiğini ekledi. “Tahminlerimiz EUR/USD’nin önümüzdeki aylarda eşitliğe değil 1,10’a geri döneceğini gösteriyor.” dedi.

Ancak Capital Economics’te kıdemli piyasa ekonomisti olan Jonas Goltermann, ECB’nin son şahin dönüşünün hala FED ile eşleşmediğini veya 2022’nin başından bu yana Euro Bölgesi enflasyon beklentilerindeki artışı dengelemeye yetmediğini söyledi.

Diğer çoğu analistin aksine euronun dolar karşısında biraz daha zayıflayacağını tahmin ettiklerini ve EUR/USD kurunun bu yıl içinde eşitliğe ulaşmasını beklediklerini aktardı. 2023’te Euro Bölgesi ekonomisine yönelik rüzgarlar hafifledikçe ve Fed sıkılaştırma döngüsünün sonuna ulaştığında ise 1,10’a toparlayacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın