Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lagarde’den Faiz için Şimdiye Kadarki En Açık İşaret!

ECB Başkanı Christine Lagarde, bugün yaptığı açıklamada faiz artırımına ilişkin ilk kez en açık işaretini verdi. Emsallerine katılmaya hazırlanan ECB Başkanı açıklamaları haberde;
ECB/Lagarde’den Faiz için Şimdiye Kadarki En Açık İşaret!
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde faiz artırımıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Daha önce faiz hakkında güvercin yorumlarıyla gündeme gelen Lagarde, kurumun faiz oranlarını Temmuz ayında tarihi düşük seviyelerden yükseltebileceğine işaret etti.

Yorum, Lagarde’nin ECB’nin faiz oranlarında hareket etmeye hazır olduğuna dair şimdiye kadarki en açık işareti olarak gösterildi. Enflasyonla mücadelede adım atmış olan ABD ve İngiltere gibi diğer ülkelerin büyük merkez bankalarının gerisinde kalan ECB’nin sonunda harekete geçeceği anlaşıldı.

İlk faiz artışının varlık alım programının bitişinden birkaç hafta sonra gerçekleşebileceğini söyleyen Lagarde, Slovenya’nın başkentinde yaptığı açıklamalarla gündemde yer tuttu.

Kurumuna tahvil alım programını üçüncü çeyreğin başlarında sona erdirmesi gerektiğini ve faiz oranlarını bundan sadece birkaç hafta sonra artırabileceğini dile getirdi.

Bu açıklama, ECB’nin faizi Temmuz ayında yükseltebileceğini gösterirken yapılacak bir artırım ECB’nin on yıldan uzun bir süredir ilk artırımı olacak ve mevcut tarihi düşük seviyelerinden yükseltecek.

Nisan ayındaki son toplantısında ECB üçüncü çeyrekte ekonomik büyümeyi canlandırmak için kullanılan tahvil alım planına son vermeye karar verse de faize dokunmadı.

GCM Yatırım Banner

Küresel enflasyon tırmanışı merkez bankalarını çoktan harekete geçirirken ECB’nin döngünün gerisinde kalması eleştiriliyordu. Euro Bölgesi’ndeki enflasyon Nisan ayında yüzde 7,5’le rekora ulaşarak ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerine çıkarken kuruma faiz artırımlarına yönelik emsallerini takip etmesi yönünde çağrılar arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın