Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nin Zayıf PMI Verileri Neden İyi Haber?

Euro Bölgesi'nde Kompozit PMI, Kasım'da daralma bölgesinden çıkamadı. Ancak resesyona işaret eden verilerden çıkarılacak iyi haberler de var...
Euro Bölgesi’nin Zayıf PMI Verileri Neden İyi Haber?
HABER GİRİŞ

Artan resesyon korkuları ortasında Euro Bölgesi Kompozit PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Kasım’da 47 yönündeki beklentileri aşarak 47,8’e yükseldi. Ön tahminler The S&P Global Kompozit PMI’nın beklentileri aşsa da büyümeyi daralmadan ayıran 50 eşiğinin altında kaldığını gösterdi.

S&P Küresel Euro Bölgesi Bileşik PMI, Ekim ayındaki 47,3’ten Kasım 2022’de 47,8’e yükseldi ve 47 olan piyasa beklentilerinin üzerine çıktı. Son PMI verileri daralma oranında bir ılımlılık sinyali vermesine rağmen art arda beş ay boyunca ticari faaliyet seviyelerinin düştüğünü gösterdi.

Ayrıca verilere göre Euro Bölgesi ekonomisi pandemi çöküşleri hariç 2012 sonundan bu yana en hızlı üç aylık daralmaya doğru ilerliyor.

Rapordan gelen iyi haber ise enflasyon baskılarının hafiflemeye başlaması oldu. ING Ekonomisti Bert Colijin, PMI’ya ilişkin değerlendirmesinde “iyi haber şu ki arz sorunlarının azalması ve yaklaşan durgunluk nedeniyle enflasyon baskıları azalıyor” dedi.

“Euro Bölgesi ekonomisi üçüncü çeyrekte hala pozitif büyümeyi sürdürürken içinde bulunduğumuz çeyrekte bir durgunluğun başlaması kaçınılmaz görünüyor ve bugünün PMI verileri bunu teyit ediyor” ifadeleriyle dikkat çeken Colijin, durgunluk ortamının iyi tarafının enflasyonist baskıların azalması olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Zayıf talebin, Ağustos ayına göre daha düşük enerji fiyatları ve azalan arz yönlü sorunların, fiyat baskılarının yumuşamasına katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın