Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nden Yeni Yılın İlk Enflasyon Rakamı Geldi

ECB’nin faiz oranlarını yukarı taşımayı bırakmasıyla enflasyonda seyrin ne yönde olacağı merak yaratırken, Eurostat, Ocak ayı verilerini paylaştı.
Euro Bölgesi’nden Yeni Yılın İlk Enflasyon Rakamı Geldi
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yeni yılda da faiz kararında değişikliğe gitmeyerek politika faizini sabit bırakmaya devam ederken, Euro Bölgesi için gelen enflasyon verileri enflasyonda çarpıcı yükseliş ya da düşüşlerin olmadığını ve stabil seyrin sürdüğünü gösterdi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) paylaştığı Euro Bölgesi Ocak ayı enflasyon rakamlarında, ön okumalara göre Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon yeni yıla girişte yükselişi devam ettirmeyerek sınırlı bir düşüş yaşadı.

Aralık ayında çarpıcı bir yükselişle yüzde 2,4′ten yüzde 2,9′a çıkarak ECB’nin faiz kararı için endişe yaratan yıllık enflasyon Ocak ayında ise beklentilere paralel olarak yüzde 2,8’ye geriledi.

Manşet enflasyonda sınırlı bir düşüş olurken, çekirdek enflasyon ise beklenenden daha az geri çekilme gösterdi.

Çekirdek enflasyon yeni yılın ilk ayında Aralık ayındaki yüzde 3,4 seviyesinden yüzde 3,3’e çekildi. Beklentiler ise yüzde 3,2 oranına düşen bir çekilmeye işaret ediyordu.

GCM Yatırım Banner

2023 yılının son ayında alevlenen yıllık enflasyonun büyük ölçüde Aralık ayında enerji fiyat destek önlemlerinin sona ermesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

ECB, Ocak ayı faiz toplantısında manşet enflasyondaki yükselişin enerji kaynaklı yukarı yönlü baz etkisinden olduğu çıkarımında bulunmuştu.

Enerji kalemi bir kenara bırakıldığında enflasyonun ana tabanındaki düşüşün devam ettiği savunulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.