Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’ndeki Tüketiciler Enflasyonun Düşmesini Bekliyor

Avrupa Merkez Bankası tarafından yayımlanan Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre tüketicilerin gelecek yıl için enflasyon beklentileri düştü. Detaylar haberde;
Euro Bölgesi’ndeki Tüketiciler Enflasyonun Düşmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün Mayıs 2023 dönemi tüketici beklentileri anketi sonuçlarını yayımladı. Ankete göre Euro Bölgesi’ndeki tüketicilerin 12 aylık enflasyon beklentisi Nisan’daki yüzde 4,1’den Mayıs’ta 3,9’a geriledi.

Enflasyon beklentilerinde 12 ay sonrasına ilişkin belirsizlik Rusya’nın Ukrayna işgali olan Mart 2022’den bu yana en düşük seviyesine gerilediği kaydedildi.

Ankete katılan tüketicilerin 3 yıl sonraki Euro Bölgesi enflasyon beklentileri ise bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 2,5’te sabit kaldı. Bankanın enflasyon hedefi ise yüzde 2 seviyesinde.

Ekonomik Büyümeye İlişkin Beklenti Yükseldi

Euro Bölgesi’ndeki tüketicilerin gelecek 12 aylık süreçteki ekonomik büyümeye ilişkin beklentileri ise Nisan’daki eksi yüzde 0,8 seviyesinden Mayıs’ta eksi yüzde 0,7’ye yükseldi.

Ekonomik büyümeye ilişkin kısmen iyimser gelen beklentiye karşı gelecek 12 aylık süreçteki işsizlik oranı beklentisi Nisan’daki yüzde 11,2’den Mayıs’ta yüzde 11’e düştü.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde aylık olarak yayımlanan Tüketici Beklentileri Anketi Belçika, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Hollanda’daki yaklaşık 14 bin yetişkin tüketici tarafından çevrim içi olarak tamamlanıyor.

Euro Bölgesi’nin Mayıs Ayı Enflasyonu Yıllık Yüzde 6,1 Seviyesinde

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Euro Bölgesi’nin öncü verilerde Haziran’daki enflasyon yüzde 5,5 olarak bildirilmişti. Bölgede Mayıs ayı enflasyonu ise yıllık bazda yüzde 6,1 seviyesinde kaydedilmişti.

Euro Bölgesi’nin bugün açıklanan Mayıs 2023 dönemi üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerinde ise beklentilerden daha fazla bir gerileme olması dikkat çekmişti.

Üretici fiyatları aylık bazda Euro Bölgesi’nde yüzde 1,9, Avrupa Birliği’nde (AB) ise yüzde 1,8 oranında düşüş göstermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.