Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde ÜFE Mayıs’ta Beklentilerden Fazla Geriledi

Avrupa İstatistik Ofisi'nin bugün açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi'nde üretici fiyat endeksi beklentilerden daha fazla gerileme gösterdi. İşte detaylar;
Euro Bölgesi’nde ÜFE Mayıs’ta Beklentilerden Fazla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’ne ait Mayıs 2023 dönemi üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerini yayımladı. Euro Bölgesi’nde ÜFE’nin beklentilerden daha fazla gerileme göstermiş olması dikkat çekti.

Açıklanan verilere göre üretici fiyatları, bir önceki aya (Nisan 2023) kıyasla Euro Bölgesi’nde yüzde 1,9, Avrupa Birliği’nde (AB) yüzde 1,8 oranında düşüş gösterdi.

Euro Bölgesi için aylık düşüş oranı, yüzde 1,8’lik beklentiye yakın gerçekleşti.

Nisan ayı ÜFE verileri, üretici fiyatlarının Mart 2023’e kıyasla Euro Bölgesi’nde yüzde 3,2, AB’de yüzde 2,9 oranında düşüş gösterdiğini ortaya koymuştu.

Euro Bölgesi’nde Beklentileri Aşan Gerileme Yaşandı

Euro Bölgesi’nde ÜFE, Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 1,5 düşüş gösterirken; AB’de ÜFE, 2022’nin Mayıs ayına göre yüzde 0,5 geriledi.

Eurostat Twitter
Kaynak: Twitter / @EU_Eurostat

Piyasa beklentileri Euro Bölgesi’nde ÜFE’nin yıllık yüzde 1,3 azalacağı yönündeydi. Böylece, Euro Bölgesi’nde ÜFE yıllık bazda beklentilerden daha fazla gerilemiş oldu.

Sanayi üretici fiyatlarında aylık en büyük düşüşler İrlanda (yüzde 7,4), İtalya (yüzde 3,1) ve Finlandiya’da (yüzde 3) kaydedildi.

Kıbrıs’ta (yüzde 2,8) ve Malta’da (yüzde 0,4) ise artışlar gözlemlendi.

ÜFE’de Yıllık En Fazla Artış Yine Macaristan’da

AB ülkeleri arasında ÜFE, Mayıs’ta yıllık bazda en fazla yüzde 36,3 ile Macaristan’da, ardından yüzde 21 ile Slovakya ve yüzde 12 ile Letonya’da yükseliş gösterdi.

Ufe Yillik Ulkeler Tablosu
Kaynak: Eurostat

Geçen ayın verilerine bakıldığında da yıllık bazda en fazla artış yüzde 41,7 ile Macaristan’da gerçekleşmişti.

Yıllık ÜFE’de en büyük düşüşler ise Yunanistan’da yüzde 10,6, İrlanda’da yüzde 9,7 ve Belçika’da yüzde 9,6 oranında görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu