Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde ÜFE Mayıs’ta Beklentilerden Fazla Geriledi

Avrupa İstatistik Ofisi'nin bugün açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi'nde üretici fiyat endeksi beklentilerden daha fazla gerileme gösterdi. İşte detaylar;
Euro Bölgesi’nde ÜFE Mayıs’ta Beklentilerden Fazla Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’ne ait Mayıs 2023 dönemi üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerini yayımladı. Euro Bölgesi’nde ÜFE’nin beklentilerden daha fazla gerileme göstermiş olması dikkat çekti.

Açıklanan verilere göre üretici fiyatları, bir önceki aya (Nisan 2023) kıyasla Euro Bölgesi’nde yüzde 1,9, Avrupa Birliği’nde (AB) yüzde 1,8 oranında düşüş gösterdi.

Euro Bölgesi için aylık düşüş oranı, yüzde 1,8’lik beklentiye yakın gerçekleşti.

Nisan ayı ÜFE verileri, üretici fiyatlarının Mart 2023’e kıyasla Euro Bölgesi’nde yüzde 3,2, AB’de yüzde 2,9 oranında düşüş gösterdiğini ortaya koymuştu.

Euro Bölgesi’nde Beklentileri Aşan Gerileme Yaşandı

Euro Bölgesi’nde ÜFE, Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 1,5 düşüş gösterirken; AB’de ÜFE, 2022’nin Mayıs ayına göre yüzde 0,5 geriledi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @EU_Eurostat

Piyasa beklentileri Euro Bölgesi’nde ÜFE’nin yıllık yüzde 1,3 azalacağı yönündeydi. Böylece, Euro Bölgesi’nde ÜFE yıllık bazda beklentilerden daha fazla gerilemiş oldu.

Sanayi üretici fiyatlarında aylık en büyük düşüşler İrlanda (yüzde 7,4), İtalya (yüzde 3,1) ve Finlandiya’da (yüzde 3) kaydedildi.

Kıbrıs’ta (yüzde 2,8) ve Malta’da (yüzde 0,4) ise artışlar gözlemlendi.

ÜFE’de Yıllık En Fazla Artış Yine Macaristan’da

AB ülkeleri arasında ÜFE, Mayıs’ta yıllık bazda en fazla yüzde 36,3 ile Macaristan’da, ardından yüzde 21 ile Slovakya ve yüzde 12 ile Letonya’da yükseliş gösterdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Eurostat

Geçen ayın verilerine bakıldığında da yıllık bazda en fazla artış yüzde 41,7 ile Macaristan’da gerçekleşmişti.

Yıllık ÜFE’de en büyük düşüşler ise Yunanistan’da yüzde 10,6, İrlanda’da yüzde 9,7 ve Belçika’da yüzde 9,6 oranında görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın