Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde ÜFE’deki Yıllık Artış Beklentinin Çok Altında

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde üretici fiyatları aylık değişimde beklentiyi karşılarken, yıllık tatmin tutmadı.
Euro Bölgesi’nde ÜFE’deki Yıllık Artış Beklentinin Çok Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’ne ait Nisan ayı üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre üretici fiyatları, bir önceki aya kıyasla Euro Bölgesi’nde yüzde 3,2, Avrupa Birliği’nde (AB) yüzde 2,9 oranında düşüş gösterdi. Euro Bölgesi için aylık düşüş oranı, yüzde 3,1 beklentiyi karşıladı.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artan ÜFE, yüzde 5,9 olan beklentinin çok altında kaldı. Euro Bölgesi’nde ÜFE, Mart’ta yıllık yüzde 5,5, Şubat’ta yüzde 12,7, Ocak’ta yüzde 14,8 artmıştı. 2022 yılında ise en yüksek artış oranı yüzde 43,3 ile Ağustos ayında görüldü.

AB’deki duruma bakıldığında yıllık artış oranı yüzde 2,3 oldu.

Euro Bölgesi’nde endüstriyel üretim fiyatları Mart 2023’e kıyasla yüzde 10,1 azaldı.

Euro Nisan Tufe En Fazla Artis
Kaynak: Eurostat

Ülkeler bazında bakıldığında üretici fiyat endeksi, bir önceki aya göre Belçika’da yüzde 9,1, Bulgaristan’da yüzde 3,2, Çekya’da yüzde 1,2, Estonya’da yüzde 1,0, İrlanda’da yüzde 6,3, İspanya’da yüzde 2,0, Fransa’da yüzde 5,1, Hırvatistan’da 1,8, İtalya’da yüzde 6,5 ve Slovakya’da yüzde 2,8 azaldı.

Yıllık bazda bakıldığında en fazla artış yüzde 41,7 ile Macaristan’da oldu. ÜFE Çekya’da yüzde 6,4, Danimarka’da yüzde 3,6, Kıbrıs’ta yüzde 12,9, Letonya’da yüzde 22,7, Slovenya’da yüzde 13,3 ve Slovekya’da yüzde 18,2 arttı.

Belçika’da yüzde 6,8, Bulgaristan’da yüzde 4,7, İrlanda’da yüzde 21,4, Yunanistan’da yüzde 13,1 düşüş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu