Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Eylül Enflasyonu Ön Sonuçları Doğruladı

Euro Bölgesi’nde Eylül ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. Rakamlar artışın devam ettiğini gösterse de, Ağustos’a kıyasla yavaşlama olduğunu gösteriyor.
Euro Bölgesi’nde Eylül Enflasyonu Ön Sonuçları Doğruladı
HABER GİRİŞ

Eurostat tarafından Euro Bölgesi’ne ilişkin Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Euro Bölgesi’nde enflasyon Eylül ayında Ağustos ayına göre daha yavaş bir artış göstererek ilk tahminleri doğruladı.

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat tarafından yayınlanan rakamlara göre, bloğun tüketici fiyat endeksi Ağustos ayındaki yüzde 5,2 seviyesinden yavaşlayarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 arttı. Bu, önceki tahminleri doğruladı ve ekonomistlerin beklentilerini karşıladı.

Gıda, alkol, tütün ve enerjiyi hariç tutan çekirdek fiyatlar yıllık bazda yüzde 4,5 artarken, fiyat artışlarına en büyük katkıyı hizmetler sağladı. Enerji fiyatları ise geçen yılın aynı dönemine göre düştü.

Enflasyon oranları 20 üyeli para birliği genelinde keskin bir şekilde farklılaştı. Eurostat’ın rakamlarına göre Hollanda yıllık bazda biraz daha düşük fiyatlar kaydederken, İspanya yüzde 3,3’lük bir enflasyon kaydetti.

Bu arada Fransa ve İtalya’da rezervasyon fiyatları sırasıyla yüzde 5,7 ve yüzde 5,6 ile ortalamanın üzerinde artarken, Macaristan’da fiyatlar yüzde 12’den fazla yükseldi. Yavaşlayan enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nı faiz oranlarını olduğu yerde bırakmaya ikna ederek uzun bir faiz artırım döngüsünü sonlandırmasını sağlayabilir.

GCM Yatırım Banner

EB Research’ten stratejist Jussi Hiljanen ve ekonomist Marcus Widen, bir notta geçen ay mevduat faizindeki yüzde 4,00’lük artışın muhtemelen döngüdeki son artış olduğunu söyledi.

Analist, enflasyonun 2024’ün ilk aylarında daha az hızlı bir şekilde azalması durumunda, oranlarda bir düşüşün gelecek yılın ikinci yarısına kadar gelmeyebileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.