Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon ECB’nin Hedefine Yaklaştı

Euro Bölgesi’nde açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamları, düşüş eğiliminin sürdüğünü gösteriyor. Detaylar şöyle…
Euro Bölgesi’nde Enflasyon ECB’nin Hedefine  Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi için haftanın beklenen başlıca verisi, Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Raporda yıllık bazda fiyat artışlarında düşüşün sürdüğü görüldü. Eurostat tarafından açıklanan verilere göre enflasyon yıllık bazda yüzde 2,4 olarak gerçekleşti.

Analistlerin beklentisi enflasyonun yüzde 2,7 seviyesinde geleceği yönündeydi. Düşüş Ekim ayındaki yüzde 2,9’luk artışı takip ediyor. Veriler enflasyonun Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefine yaklaştığını gösteriyor.

Enerji, gıda, alkol ve tütünün değişken etkilerini hariç tutan ve Avrupa Merkez Bankası tarafından yakından izlenen bir ölçüm olan çekirdek enflasyon da Ekim ayındaki yüzde 4,2′den yüzde 3,6′ya düşerek beklenenin altında gerçekleşti.

Enerji fiyatları Kasım ayında yüzde – 11,5 ile yıllık bazda önemli düşüşler kaydetmeye devam ederken, gıda, alkol ve tütün yüzde 6,9 ile en büyük artışa katkıda bulundu. Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon geçen yılın Ekim ayında yüzde 10,6 ile zirveye ulaşmıştı.

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomileri olan Almanya ve Fransa’da enflasyon sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 3,8′e geriledi. ECB enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranların tarihi yüksek seviyelere çıkarmak zorunda kaldı.

GCM Yatırım Banner

Banka sıkılaştırma politikası kapsamında faiz oranlarını yüzde 4,50’ye kadar çıkardı. Geçen ay gerçekleştirilen son toplantıda faiz oranlarında bir değişiklik yapılmadı. Piyasalar düşen enflasyon sonrası ECB’nin faiz indirimlerine ne zaman başlayacağını anlamaya çalışıyor.

BCA Research’ün Avrupalı ​​baş stratejisti Mathieu Savary, yatırımcıların artık ilk ECB faiz indiriminin zaman çizelgesine ilişkin beklentileri takip etme isteğinde olacağını söyledi.

ING’nin Euro Bölgesi kıdemli ekonomisti Bert Colijn ise, ECB için enflasyona karşı yakın bir zaferinin işaretlerinin arttığını, mevcut parasal sıkılaştırmanın etkisinin bir kısmının henüz hissedilmediğini ekledi. Piyasanın gelecek yıl için faiz indirimlerini düşünmeye başlama konusunda haklı olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.