Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Satın Alma Endeksi Haziran’da Yavaşladı

Euro Bölgesi’nde bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Haziran’da düşüş kaydetti. Detaylar şöyle…
Euro Bölgesi Satın Alma Endeksi Haziran’da Yavaşladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

S&P Global tarafından açıklanan ön verilere göre Avrupa’da ticari faaliyet büyümesi Haziran ayında yavaşlayarak ikinci çeyreğin zorlu bir şekilde sona erdiğini gösterdi. Euro bölgesinin flaş bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Haziran’da 50,3′e düştü.

Bu, analistler tarafından beklenen 52.5′in altında bir seviyeyi temsil ediyor. 50′nin üzerindeki bir okuma aktivitede bir genişlemeye işaret ederken, 50′nin altındaki bir okuma daralmaya işaret ediyor.

S&P Global yaptığı açıklamada, “Avrupa bölgesi iş çıktısı büyümesi Haziran ayında durma noktasına geldi ve baharda kaydedilen kısa büyüme canlanmasının ardından ekonomide yenilenen zayıflığa işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamada enerji ve tedarik zinciri endişeleri geçen yılın sonundan bu yana hafiflemiş olsa da, Haziran ayında talep artışına ve özellikle yüksek faiz oranlarının etkisine ilişkin endişelerin daha da arttığına yer verildi.

S&P Global Market Intelligence baş ekonomisti Chris Williamson, rakamların endişe verici olduğunu belirterek, “Daha yüksek faiz oranları, yaşam maliyetindeki artış, hepsi bedelini ödemeye başladı” açıklamasında bulundu

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonu düşürmek için son 12 aydır istikrarlı bir şekilde faiz oranlarını artırıyor. Bununla birlikte, daha yüksek oranlar, blok genelindeki şirketler için daha yüksek maliyetlere yol açıyor ve bu nedenle genellikle çıktı üzerinde bir engel haline geliyor.

Ülke bazında, Almanya’dan gelen günün erken saatlerinde açıklanan veriler de Avrupa’nın en büyük ekonomisinde yavaşlama olduğunu gösterdi. Almanya’nın flaş bileşik PMI’ları Mayıs’taki 53,9′dan Haziran’da 50,8′e düştü. Bu, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Almanya, üç aylık dönemde yüzde 0,3 küçüldükten sonra yılın ilk çeyreğinde teknik resesyona girdi. 2022′nin son çeyreğinde Almanya ekonomisi yüzde 0,5 küçülme kaydetti. Bileşik PMI’nın Mayıs ayında 51,2′den 47,3′e düştüğü ve beklenen 51′in oldukça altına düştüğü Fransa’da da benzer bir hikaye yaşandı. Bu düşüşte hizmetler sektöründeki zayıflık başrol oynadı.

Euro bölgesi tahvil getirileri, Almanya ve Fransa’dan gelen verilerin ardından düştü. Ekonomik bir yavaşlama tahvil getirileri için negatif olma eğilimindedir. 2 yıllık Alman tahvilinin faizi 6,5 baz puan düşerek yüzde 3,21 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.