Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi İş Üretimi 17 Ay Sonra İlk Kez Daralma Gösteriyor

Euro bölgesinin iş üretimini gösteren PMI göstergesinin öncü okuması 17 ayın en düşük seviyesine işaret ediyor. Ayrıntılar haberde;
Euro Bölgesi İş Üretimi 17 Ay Sonra İlk Kez Daralma Gösteriyor
HABER GİRİŞ

Öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) anketi göstergelerine göre; Euro bölgesi ekonomisi Temmuz ayında daraldı. Hem üretim hem de yeni siparişler 2021’in başlarındaki Covid-19 karantinalarından bu yana ilk kez düştü.

İmalatta hızlanan düşüşe, hizmet sektöründe neredeyse durma noktasına gelen bir düşüş eşlik etti. Artan yaşam maliyetinin de pandemiden kaynaklanan bastırılmış talebin azalmaya devam etmesine neden olduğu görüldü.

Talebin zayıflamasına ilişkin endişelerinin, iş beklentilerini aşağı çeken enerji, arz ve enflasyon endişeleri tarafından şiddetlendiği gözlendi. Bu durumun ise girdi alımında keskin düşüşe ve işe alımlarda geri çekilmeye neden olduğu belirtildi.

Fiyat baskılarının da arz kısıtlamalarının gevşetilmesi ve zayıf talep nedeniyle hem satış fiyatları hem de girdi maliyetlerindeki enflasyon oranları ılımlı olsa da pandemi öncesinde görülmeyen seviyelerde yükselmeye devam ettiği anket sonucunda elde edildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış S&P Küresel Euro Bölgesi PMI Bileşik Çıktı Endeksi öncü okumalara göre Temmuz’da 49,4’e düştü.
Euro Bölgesi Öncü PMI - Temmuz 2022
Kaynak: S&P Global PMI

Haziran ayında 52 seviyesinde olan endeks, Temmuz’da daralma bölgesine hızlı bir geçiş yaptı. Bu şekilde, Şubat 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeye inerek, iş üretiminde daralma sinyali verdi.

GCM Yatırım Banner

En dik düşüşün, 48 olan bileşik PMI’nin Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyesine gerilediği Almanya’da kaydedildiği görüldü. Fransa’da ise üretim artmaya devam etse de bileşik PMI 50,6 seviyesi ile sınırlı bir büyüme hızına sahip oldu. Euro bölgesinin geri kalanında da marjinal bir üretim daralması gerçekleştiği ifade edildi.

İmalat üretiminin özellikle keskin bir şekilde Mayıs 2020’den bu yana en hızlı şekilde düştüğü gözlendi. Ayrıca art arda ikinci ayında da düşüş kaydetti. Hem Almanya’da hem de Fransa’da artan fabrika düşüşleri kaydedildiği, bölgenin geri kalanında ise iki yıldan biraz uzun sürenin ilk düşüşünün gerçekleştiği belirtildi.

Raporda, hizmet sektörü üretiminin artmaya devam ettiği gösterildi. Ancak genişleme oranının son üç ayda keskin bir şekilde yavaşlayarak neredeyse durağan hale geldiği ve Nisan 2021’den bu yana en zayıf seviyesine ulaştığı bildirildi. Başlıca düşüşün, Almanya’daki hizmet sektörü faaliyetindeki düşüş ve buna eşlik eden daha yavaş büyüme oranları olduğu açıklandı.

Özet olarak S&P Global Öncü Euro Bölgesi PMI – Temmuz 2022 raporuna göre;

  • Öncü Euro bölgesi hizmet PMI faaliyet endeksi 50,6 seviyesiyle 15 ayın en düşüğünde gerçekleşti. (Haziran’da 53)
  • Öncü Euro bölgesi imalat çıktı endeksi 46,1 ile 26 ayın en düşüğünde gerçekleşti. (Haziran’da 49,3)
  • Öncü Euro bölgesi imalat PMI 49,6 ile 25 ayın en düşüğünde gerçekleşti. (Haziran’da 52,1)
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın