Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Ağustos Ayı Perakende Satışlar ve PMI Verileri Açıklandı

Avrupa Birliği ekonomisinin önemli verilerinden perakende satışlar ve PMI Ağustos ayı rakamları açıklandı. Ayrıntılar şöyle…
Euro Bölgesi Ağustos Ayı Perakende Satışlar ve PMI Verileri Açıklandı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Euro Bölgesi’nin Ağustos ayı perakende satışlar verisi açıklandı. Verilere göre Euro Bölgesi’nde perakende satışlar Ağustos ayında beklenenden fazla düştü. Bu durum, enflasyonun yüksek kalması nedeniyle tüketici talebinin zayıfladığına işaret ediyor.

Avrupa Birliği’nin istatistik ofisi Eurostat, 20 ülkedeki perakende satışların Ağustos ayında yıllık yüzde 21’lik düşüşten sonra aylık yüzde 1,2 düştüğünü bildirdi. Ekonomistler, aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 1,2 düşüş bekliyorlardı.

Euro Bölgesi perakende satışlar
Kaynak: Eurostat

Aylık düşüşün temel nedeni posta siparişleri ve internet üzerinden alışverişlerdeki yüzde 4,5’lik keskin daralma ve benzin satışlarındaki yüzde 3,0’lik gerileme oldu. Yıllık bazda akaryakıt satışları yüzde 7,7 ile daha da belirgin olurken, gıda içecek ve tütün satışlarında yüzde 3,2 düşüş yaşandı.

Euro Bölgesi’nde son açıklanan verilere göre Eylül ayında enflasyon iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Enflasyon yıllık bazda yüzde 4,3 olarak gerçekleşti. Buna rağmen enflasyon Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 olan hedefinin üzerinde olmaya devam ediyor.

Ekonomi Üçüncü Çeyrekte Daralmaya İşaret Ediyor

Borçlu tüketicilerin artan borçlanma maliyetleri ve artan borçlanma maliyetleri karşısında harcamalarını dizginlemeleri nedeniyle talebin Eylül ayında neredeyse üç yılın en hızlı düşüşünü gösteren ankete göre Euro Bölgesi ekonomisi üçüncü çeyrekte daralmış olabilir.

GCM Yatırım Banner

S&P Global tarafından derlenen ve genel ekonomik sağlığın iyi bir göstergesi olarak görülen HCOB’un nihai Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ağustos ayındaki 46,7 seviyesinden Eylül ayında 47,2’ye yükseldi.

Anket Ağustos ayında olduğu gibi hem hizmetlerde hem de imalatta üretimin düşmesi nedeniyle gerilemenin geniş tabanlı olduğunu gösterdi. Genel talebi izleyen Eylül ayı bileşik yeni iş endeksi 44,6’dan 44,4’e düştü. Bu, dünyanın hala Covid-19 salgınıyla başa çıkmaya çalıştığı Kasım 2020’den bu yana görülmemiş bir düşük seviyeyi temsil ediyor.

Bloğun hakim hizmet sektörünü kapsayan PMI ikinci ayda da 50’nin altında kaldı ancak 47,9’dan 48,7’ye yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.