Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eurizon: Yakın Gelecekte Doları Düşüş Bekliyor

Piyasaların yakından takip ettiği dolarda ibrenin aşağıyı gösterme ihtimali netlik kazandı. Eurizon, doların gelecek günlerde izleyeceği yol haritasını çizdi.
Eurizon: Yakın Gelecekte Doları Düşüş Bekliyor
HABER GİRİŞ

Ulusal ve uluslararası arenada varlık yönetimi oyuncularından olan Eurizon SLJ Capital, gelecek dönem için dolar beklentisini açıkladı. Eurizon’un stratejistleri Stephen Jen ve Joana Freire tarafından hazırlanan araştırma notunda, ABD’de dinmeye başlayan enflasyon ateşinin faizleri aşağı çekeceği söylendi.

Araştırma notunda, ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin ya da güvercin yaklaşımına göre konum alacak doların gelecek dönemde hassas durumda olduğuna dikkat çekildi.

Pandemi döneminden itibaren faiz politikalarında şahin tavır alan FED’in faiz oranlarında gevşemeye gitmesiyle birlikte ABD dolarının yaklaşık bir buçuk yıl içinde yüzde 10-15 oranında çekilme yaşayabileceği tahmin edildi.

FED Başkanı Jerome Powell’ın şahinliğinin zirvesine yaklaştığı ve artık borçlanma maliyetlerini düşürmeye yöneleceği beklentisi paylaşıldı.

“Halihazırda yürürlükte olan çok fazla FED sıkılaştırmasıyla, ABD ve dünyadaki enflasyon riskleri büyük ölçüde aşağı yönlüdür” ifadesinin yer aldığı araştırma notunda, doların dramatik şekilde düşüş yaşamasının temelinin sağlandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

FED, piyasalara yön veren son hamlesinde de sıkı faiz politikalarına devam diyerek, ABD’de yaşanan banka krizlerinde şahin tavrından ödün vermemişti.

FED, Mart ayı toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak, faiz oranını yüzde 4,75’ten yüzde 5’e çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.