Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ETC Group’un Beklenen 2024 Bitcoin Tahmini Geldi: İşte O Fiyat!

Bitcoin fiyatı, yıl boyunca önemli oranda büyüme sergilerken sektörde yaşanan son gelişmeler 2024 BTC fiyat tahminlerinin güncellenmesine yol açtı. Detaylar;
ETC Group’un Beklenen 2024 Bitcoin Tahmini Geldi: İşte O Fiyat!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı 2023 yılı boyunca dikkat çekici büyüme göstermeye devam ederken kripto sektöründeki son gelişmeler ve beklentiler 2024 yılının kripto market açısından oldukça ilginç geçebileceğini gösteriyor.

Bu durum, yaklaşan halving (yarılanma) olayı ve spot Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) ilişkin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından gelebilecek potansiyel onaylar gibi unsurlarla beslenen çok sayıda fiyat tahmininin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Özellikle ETC Group‘un, 2024 yılı içinde fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşma potansiyeline ve yıl sonuna kadar 100 bin dolar gibi etkileyici bir kilometre taşına ulaşabileceğine ışık tutan kapsamlı raporu piyasa katılımcıları arasında heyecan yarattı.

ETC Group’un son raporuna göre 2023 yılı, BTC ve diğer pek çok kripto varlık açısından bir toparlanma yılı oldu ve önemli katalizörler bir sonraki yılın zeminini hazırladı. BlackRock’ın Haziran 2023’teki spot Bitcoin ETF başvurusu, 2024 ve sonrası için gelişmekte olan bu varlık sınıfının daha fazla benimsenmesi için zemin hazırladı.

Kaydedilen ilerlemeye rağmen rapor, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çoğu gelişmiş ülkede benimsenme açısından hala emekleme aşamasında olduğunu da vurguluyor.

GCM Yatırım Banner

Küresel anketler, yaklaşık yüzde 18’lik bir benimseme oranına işaret ederken dünya genelinde her beş kişiden birinin bir miktar kripto varlığa sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatının değer kazanmasına yol açması beklenen ve merakla beklenen olaylardan biri, Nisan 2024’ün sonunda yapılması planlanan BTC yarılanması. Bazıları yarılanmanın kamuoyunca bilinmesi nedeniyle zaten fiyatlandırıldığını savunsa da, tarihsel veriler önceki yarılanmaların ardından önemli fiyat artışları olduğunu gösteriyor.

ETC Group Bitcoin Halving Performans Tablosu
Kaynak: ETC Group

Özellikle, ETC Group’un temel durum tahmini, Bitcoin fiyatının 2024 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşacağını ve yıl sonuna kadar 100 bin dolar seviyesini aşacağını öngörüyor.

Zincir Üstü Ölçümler 2024’te BTC için Yükselişi İşaret Ediyor

Çeşitli göstergeler, Bitcoin arzının bu döngüde bir öncekinden daha az olduğunu göstermekte. Rapora göre son 5 yılın en düşük seviyesindeki borsa arzı yüzdesi ve son bir yıldaki tüm zamanların en yüksek arz yüzdesi gibi temel göstergeler, birikmiş coinlerin yeni yatırımcılara dağıtımının artmasıyla potansiyel bir boğa piyasasına işaret ediyor.

Buna ek olarak, ABD’de spot Bitcoin ETF’nin potansiyel onayı, ABD’de olası bir resesyon, para politikasının tersine dönmesi ve jeopolitik riskler gibi makro faktörler, 2024 yılında Bitcoin fiyatı için olumlu bir görünüme katkıda bulunuyor.

Yatırımcılar arasındaki en önemli tartışma konularından biri, ABD’de bir spot Bitcoin ETF’nin onaylanması halinde potansiyel fiyat etkisi etrafında dönüyor. Rapor, küresel Bitcoin ETP akışlarındaki değişimlerin son altı ay içinde Bitcoin’in fiyat değişiminin yaklaşık yüzde 40’ını açıkladığını vurguluyor.

BTC Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yatırımcıların yüzde 20’sinin böyle bir yatırımı değerlendireceği ve yönetim altındaki varlıklarının (AuM) yüzde 3’ünü Bitcoin’e tahsis edeceği varsayılırsa, tahmini 33,5 milyar dolarlık yeni sermayenin piyasaya girebileceği tahmin ediliyor. Küresel Bitcoin ETP AuM’sini neredeyse ikiye katlayan bu fon akışının, yaklaşık yüzde 98’lik bir fiyat artışına yol açabileceği belirtiliyor.

Genel olarak, ETC Group’un derinlemesine analizi ve tahminleri, 2024 yılının BTC fiyatı için umut dolu bir yıl olduğunu gösteriyor. Beklenen tüm zamanların en yüksek seviyeleri ve yıl sonuna kadar 100 bin doları aşma olasılığı ile Bitcoin’in büyüme yörüngesinde herhangi bir yavaşlama belirtisi görünmüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.