Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eslami: BM Nükleer İzleme Soruşturmasını Rafa Kaldırmalı

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Eslami, nükleer izleme soruşturmasına yönelik dikkat çeken ifadelerde bulundu. İşte detaylar...
Eslami: BM Nükleer İzleme Soruşturmasını Rafa Kaldırmalı
HABER GİRİŞ

İran ve Batılı ülkeler arısında nükleer faaliyetlerle ilgili kriz devam ediyor. Konuya ilişkin en son açıklama İran Atom Enerjisi Kurumu (IAEO) Başkanı Mohammad Eslami’den geldi. İranlı Öğrencilerin Haber Ajansı’na (IAEA) konuşan Eslami, Birleşmiş Milletler (BM) nükleer izleme soruşturmasını rafa kaldırılmazsa, 2015’te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nına (JCPOA) geri dönüş olmayacağını vurguladı.

BM’nin nükleer gözlemcisi Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, (IAEA) İran’daki nükleer programın askeri boyutunun olduğuyla ilgili iddialarını yalanladı. İslami, bunların hepsinin siyasi bahaneler olduğunu, yıllardır bu suçlamaların yapıldığını söyledi.

IAEA bu iddiasının ardından İran’da inceleme gerçekleştirdi. Başkan bu incelemenin neden gerçekleştiğiyle ilgili açıklamasında, “Maalesef önceki hükümet bu yerleri görmelerini kabul etti.” ifadesinde bulundu. JCPOA’nın yeniden uygulamaya alınacağı tarihe kadar amaçlarından vazgeçmeyeceğini aktardı.

Başkan Eslami bu açıklamalarının öncesinde geçtiğimiz haftalarda İran’ın nükleer silah faaliyetlerine ilişkin değerlendirme bulundu. Nükleer silah geliştirmek için teknik imkanların olduğunu ancak gündemde böyle bir hedef olmadığını açıkladı. İran’ın nükleer silah geliştirme arzusunda olduğuna yönelik suçlamaların asılsız olduğunu ifade etti.

IAEO Başkanı, çok yakın bir zamanda, İran’ın 2015 nükleer anlaşmasının ötesindeki denetimlere izin vermeyeceğini belirtti. Geçmişte kabul edilen nükleer anlaşma çerçevesinde denetim yapılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.