Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eslami: İran’ın Nükleer Silah Üretme Gücü Var, Niyeti Yok

Eslami, İran'ın nükleer silah üretmek için teknik kapasiteye sahip olduğunu ancak bunu yapma niyetinde olmadığını söyledi. Ayrıntılar haberde;
Eslami: İran’ın Nükleer Silah Üretme Gücü Var, Niyeti Yok
HABER GİRİŞ

İran Atom Enerjisi Kurumu (IAEO) Başkanı Mohammad Eslami, bugün yaptığı konuşmada Tahran’ın nükleer silah faaliyetleri hakkında açıklamada bulundu.

Eslami, nükleer silah geliştirmek için teknik imkanların olduğunu ancak gündemde böyle bir hedef olmadığını duyurdu.

İran’ın nükleer silah geliştirme arzusunda olduğuna yönelik suçlamaların asılsız olduğunu ifade etti.

IAEO Başkanı, “Bu asılsız suçlamalar, kamuoyunu yanıltmak için İsrail tarafından devrim karşıtı güçlerin desteğiyle öne sürülmektedir” şeklinde konuştu.

Nükleer Programda IAEA ile İş Birliği Sürüyor

İranlı yetkili, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ile İran arasında yapıcı bir iş birliği kurulduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Nükleer programın geliştirilmesine ilişkin tüm eylemlerin IAEA’nın kontrolünde sağlandığını bildirdi. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın uygulanmaya devam ettiğini paylaştı.

IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi de önceki hafta yaptığı açıklamada Eslami’nin sözlerine paralel ifadelerde bulundu.

Grossi, açıklamasında İran’ın nükleer programının 2015’den günümüze kayda değer şekilde ilerlediğini ifade etti. Askeri projeye sahip olmayan hiçbir ülkenin İran gibi yüzde 60’a kadar uranyum zenginleştirmediğinin altını çizdi.

İran’ın nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini kademeli şeklide reddetmesinin, nükleer silahların geliştirilmesine dahil olduğu anlamına gelmediğini paylaştı.

İran’a Nükleer Silah Engeli Getirilmişti

ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Yair Lapid, 14 Temmuz’da bir araya gelerek Kudüs Müşterek Stratejik Ortaklık Deklarasyonu imzalamıştı. Deklarasyonda, İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin verilmeyeceği bildirildi.

Biden, imza töreni sonrası basın açıklamasında, kurallara uymayanlara karşı özgürlüğün korunması için baskı gerektiğini söyledi.

Lapid ise “İran’ı durduracak tek şey özgür dünyanın güç kullanacağını bilmesi olacaktır” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.