Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran: Nükleer Anlaşmada ABD’nin Yeni Denetimlerine İzin Yok!

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, bugünkü bildirisinde nükleer anlaşmanın gerçekleşmesi için yeni kısıtlamalara açık olmadıklarına dikkat çekti.
İran: Nükleer Anlaşmada ABD’nin Yeni Denetimlerine İzin Yok!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Mohammad Eslami bugün yaptığı açıklamada İran’ın 2015 nükleer anlaşmasının ötesindeki denetimlere izin vermeyeceğini duyurdu.

ABD İran’ın dünya güçleriyle nükleer anlaşmasını canlandırmaya yönelik bir öneriye yanıt vermeye hazırlanırken Eslami şöyle konuştu:

“Geçmişte kabul ettiğimiz nükleer kısıtlamalarla bağlantılı nükleer anlaşma çerçevesinde denetim yapmaya kararlıyız… Ne bir kelime fazla ne bir kelime eksik.”

Eslami, İran’ın açıklanamayan uranyum izlerinin, ülkenin sürgündeki muhalifleri ve ezeli düşmanı İsrail tarafından işlendiği yönündeki iddiasını yineledi.

Karara cevaben İran’ın daha verimli gelişmiş santrifüjlerle ve 2015 anlaşması kapsamında kurulan UAEA’nın tüm izleme ekipmanını kaldırarak yeraltı uranyum zenginleştirmesini daha da genişlettiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) ülkenin nükleer çalışmaları hakkındaki iddialarını ancak geri çekildiği takdirde kurtarılabileceğini vurguladı. ABD ve diğer Batılı güçler ise İran’ın bu talebinin anlaşmayı yeniden canlandırma kapsamı dışında görüyor.

Ayrıca İranlı kaynaklar tarafından verilen bilgide, ABD’nin İran’ın bazı temel taleplerinden vazgeçtiği yönündeki iddiası yalanlanıp şöyle konuşuldu:

“Amerikalılar İran’ın görüşmelerde geri çekildiğini öne sürmeye çalışıyorlar, ancak nükleer anlaşmadan ayrılan Washington’du ve anlaşmaya geri dönerse önceki pozisyonlarına geri çekilen ABD hükümetidir.”

Borrell: Nükleer Anlaşma için ABD’den Yanıt Bekliyoruz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell dün yaptığı açıklamada, İran ile nükleer anlaşmanın neticelenmesi için tarih vermişti.

Bu hafta sonu nihayete erebileceğini söyleyen Borell, ABD’den yanıt beklediklerini bildirmişti. Gelen yanıtın olumlu olması halinde ise İran ile nükleer anlaşmanın sağlanabileceğini paylaşmıştı. İran’ın bazı ek ayarlamalar da istediğini ifade eden Borrell şu şekilde konuşmuştu:

“Buna çoğu onay verdi ama ABD’nin cevabı henüz gelmedi. Bunu kapsamlı bir şekilde müzakere etmeleri gerektiğini anlayışla karşılıyorum. Bu hafta içinde bir cevap geleceğini umuyoruz.”

ABD İran’ın Anlaşmada Verilen Sözlere Geri Dönmesini İstemişti

ABD Dışişleri Bakanlığı Ağustos ayının ortasında yaptığı açıklamada İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmayı canlandırmanın tek yolunun Tahran’ın gereksiz taleplerinden vazgeçmesi olduğu kaydetmişti. ABD, İran’ın anlaşmada verilen sözlere geri dönmesini istemişti.

İran yönetimi ise anlaşmadan ayrılan tarafın ilk olarak ABD olduğunu vurgulayıp, anlaşmaya dönerek mevcut tüm yaptırımları kaldırmasını ve anlaşmadan bir kez daha ayrılmayacağına dair güvence vermesini talep etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.