Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borrell İran ile Nükleer Anlaşma için Tarih Verdi

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, ABD’den olumlu yanıt gelmesi halinde bu hafta sonu İran ile nükleer anlaşmanın sağlanabileceğini paylaştı.
Borrell İran ile Nükleer Anlaşma için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İspanya devlet televizyonu TVE’ye verdiği demeçte, İran ile nükleer anlaşmanın bu hafta sonu nihayete erebileceğini söyledi.

İran nükleer anlaşması olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (JCPOA) taslağına geçtiğimiz haftalarda İran’ın cevapladığını kaydeden Borrell, sürece dahil olan diğer ülkelerin çoğunluğunun da onay verdiğini söyledi.

Yalnızca ABD’nin yanıtını beklediklerini belirterek, gelen yanıtın olumlu olması halinde İran ile nükleer anlaşmanın sağlanabileceğini paylaştı.

İran’ın bazı ek ayarlamalar istediğini ifade eden Borrell, “Buna çoğu onay verdi ama ABD’nin cevabı henüz gelmedi. Bunu kapsamlı bir şekilde müzakere etmeleri gerektiğini anlayışla karşılıyorum. Bu hafta içinde bir cevap geleceğini umuyoruz” şeklinde konuştu.

ABD’nin yanıtlayacağı taslakta AB’nin 2015 nükleer anlaşmasını kurtarmayı amaçladığına değinen AB Yüksek Temsilcisi, İran ile bu hafta sonuna kadar nükleer anlaşma yapılmasının mümkün olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Nükleer Anlaşma Sürecinde Neler Yaşanmıştı?

İran, 2015 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile KOEP olarak adlandırılan nükleer anlaşma imzalamıştı.

Anlaşmada Tahran, yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer faaliyetlerinin denetim altına alınacağı sözünü vermişti.

Fakat 2018 yılında dönemin ABD Başkanı Donald Trump, tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmiş, anlaşma sonraki dönemde çıkmaza girmişti. Tekrar gündeme gelen müzakere konusunda İran’ın ABD ile görüşmeye hazır olduğu söylendi.

Nükleer anlaşma müzakerelerinde koordinatör olan Borrell, Temmuz ayında İran ile ABD arasındaki nükleer ihtilafı çözmek için yeni bir taslak metin oluşturmuştu.

İran, nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerinde hazırlanan nihai metne ilişkin son değerlendirmesini geçen hafta Borrell’a ilettiğini duyurmuştu.

AB Yetkilisi ise dün yaptığı konuşmada, İran’ın verdiği cevabı mantıklı bulduğunu açıklamıştı. ABD tarafından gelecek yanıtın ise geçen hafta kendisine ulaşması gerektiğinin altını çizerek, bu hafta sonuna kadar yanıt beklediklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.