Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran, Nükleer Anlaşmaya Varmak için Cevabını AB’ye İletti

İran, nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerinde hazırlanan nihai metne ilişkin son değerlendirmesini AB’ye gönderdi. Ayrıntılar haberde;
İran, Nükleer Anlaşmaya Varmak için Cevabını AB’ye İletti
HABER GİRİŞ

İran devlet haber ajansı IRNA, Tahran’ın nükleer müzakerelerde nihai anlaşma taslağı olarak sunduğu öneriye yazılı yanıtını Avrupa Birliği’ne (AB) ilettiğini duyurdu.

AB tarafından sunulan, nükleer anlaşma müzakerelerine ilişkin son değerlendirmelerin yer aldığı metin, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e iletildi.

Nihai anlaşma metni için ABD’nin yanıtının gerçekçi ve esnek olması halinde İran’ın anlaşmaya varabileceği belirtildi.

İran’ın hazırladığı değerlendirme metni hakkında daha fazla detay paylaşılmadı. Ancak İran’ın, müzakerelerde çözülemeyen üç gündem maddesinde ABD’den esneklik göstermesini beklediği öğrenildi.

Bu maddelerin anlaşma metninde yer almasının ve anlaşmanın devamının garanti altına alınmasının garanti edilmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

“Nükleer Anlaşmaya Her Zamankinden Daha Yakınız”

Nükleer müzakere heyetinde danışmalık yapan Muhammed Marandi, Tahran’ın verdiği yanıta ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

İran’ın cevabında endişelerinden bahsettiğini söyleyen Marandi, çözüm bekleyen konuların müzakerelerde aşılmasının zor olmayacağını ifade etti.

Danışman, “Bu endişeler geçmişteki ABD ve AB’nin anlaşmadaki ihlallerine dayanmaktadır. Henüz bir anlaşma olacağını söyleyemem ama anlaşmaya her zamankinden daha yakınız” dedi.

Nükleer Müzakere Süreci

İran ile Batı arasında nükleer anlaşma 2015’te imzalanmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya), Almanya ve İran arasında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nda (KOEP) İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması taahhüt edilmişti.

Bunun için ise İran, nükleer faaliyetlerinin denetim altına alınacağını kabul etmişti. Ancak karşılıklı verilen sözler sonraki dönemde çıkmaza girdi. Son günlerde nükleer müzakere konusu tekrar gündeme geldi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, en son Temmuz ayında konu ile ilgili açıklama yapmış, nükleer müzakereler için şartlarını söylemişti.

Reisi, İran İslam Cumhuriyeti’ne uygulanan yaptırımların kaldırılmasına ilişkin net tutum sergilediğini, nükleer müzakerelerde anlaşmaya varmak için ülkesine yapılan suçlamalardan vazgeçilmesini istediği açıklamıştı.

Ayrıca nükleer program ile ilgili uluslararası siyasi soruşturmaların kapatılması İran tarafından talep edildi.

Dün ABD tarafından gelen açıklamada, İran’ın nükleer müzakerelerde gereksiz taleplerden vazgeçmesi gerektiği söylendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı canlandırmanın tek yolunun Tahran’ın gereksiz taleplerinden vazgeçmesi olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.