Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Nükleer Müzakereler için Şartlarını Söyledi

İran Cumhurbaşkanı, nükleer müzakerelerde anlaşmaya varmak için ülkesine yapılan suçlamaların ve yaptırımların kaldırılmasını istedi. Detaylar haberde;
İran Nükleer Müzakereler için Şartlarını Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile dün akşam telefonda görüştü. İran Cumhurbaşkanlığı, iki liderin görüşmesine ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamada, Reisi’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne uygulanan yaptırımların kaldırılmasına ilişkin net tutum sergilediği vurgulandı. Ayrıca nükleer müzakerelerde anlaşmaya varmak için ülkesine yapılan suçlamalardan vazgeçilmesini istediği aktarıldı.

Katar, Tahran’ın Tutumunu Destekliyor

Yapılan yazılı açıklamada, Reisi’nin Sani ile görüşmesinde şu ifadeleri kullandığı bildirildi:

“Müzakerelerle aynı anda Batı’nın İran’a yönelik suçlamaları, ciddi ve gerçek bir müzakerenin gereklerine uymadıklarını gösteriyor. Kalıcı bir anlaşma, yaptırımların kaldırılmasını ve asılsız iddiaların koşulsuz terk edilmesini gerektirir.”

Cumhurbaşkanı, görüşmeler sırasında İran’a yönelik suçlama ve iddiaların tekrarlandığına dikkat çekerek, müzakere sürecinde siyasi hedef gösterildiklerini ifade etti. Tek taraflı yaptırımları zalimce, hukuka aykırı ve adaletsiz olarak gördüğünü aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ülke haklarını savunmada kararlı olduğunun altını çizerek, “Bu konuda gerekli güvencelerle birlikte yaptırımların tamamen kaldırılmasına yönelik tüm çabalar gösterilmelidir” dedi.

Katar Emiri ise İran’ın haklarını gerçekleştirmesi ve diyaloğun ilerletilmesi konusunda, Tahran’ın tutumunu destekledikleri cevabını verdi.

İran, Doha için İşbirliğine Açık

Reisi, görüşme sırasında 2022 FIFA Dünya Kupası’na Katar’ın ev sahipliği yapmasına değinerek, ülkesinin bu önemli organizasyonda Katar’a özellikle kültürel ve ekonomik anlamda destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Ayrıca yapıcı bir anlaşma sağlayarak spor etkinliğinin en iyi şekilde düzenlenmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Katar Emiri, İran’ın desteğini takdir ettiğini kaydederek; “Doha, işbirliği ve İran’ın Katar’daki Dünya Kupası’nın daha iyi düzenlenmesine yönelik girişimlerini memnuniyetle karşılıyor” cevabını verdi.

Nükleer Müzakere Süreci

İran, 2015 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma imzalamıştı.

Anlaşmada, yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer faaliyetlerinin denetim altına alınacağını taahhüt etmişti. Ancak anlaşma sonraki dönemde çıkmaza girdi.

Yakın zamanda nükleer müzakere konusu tekrar gündeme gelerek, İran’ın ABD ile görüşmeye hazır olduğu söylendi.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü.

Görüşmede, nükleer müzakerelerin önündeki engelleri kaldırmak ve gerilimi azaltmak için KOEP’yi rayına oturtmayı hedefledikleri aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın